به نام خداوند همه مِهر مِهر وَرزإِلاّ بِما دَلَّ عَزَّوَجَلَّ عَلی نَفْسِهِ

اين جمله هم ميخورد به این جملات كه ميگويد كسي به كيفيت خدا نميرسد. كيفيت او را نمي يابد كسي به وصف خدا از معاينه نميرسد.
مگر خدا خود راهنمايي كند بر خودش و بر ذاتش. از نظر عقل فطري و وجدان مي يابيم كه خدايی كه قَيُّوم و قَيِّم ماست و بر ما احاطه دارد، ما نميتوانيم به او احاطه كنيم و ما راهي براي معرفتش نداريم مگر كه او خود، خودش را معرفي كند.
اينكه خدا خود، خودش را معرفي كند دلايل و براهين زيادي از قرآن كريم و روايات به خصوص داريم كه يكي از آن آياتي كه در ذيل آن روايات آمده  همان آيه ي " وَأَشْهَدَهُمْ عَلَى أَنفُسِهِمْ أَلَسْتُ بِرَبِّكُمْ قَالُوا بَلَى" كه در ذيل آن رواياتي آمده كه خداوند متعال در متن قرآن مي فرمايد : "مردم را بر خودشان گواه گرفته بر ربوبيّت خودش و آنها همه گفته اند بلی" .
كه در ذيل آن رواياتي دارد كه بر نبوت پيغمبر صَلَّی اللهُ عَلَیهِ وَ آلِهِ وَ سَلَّمَ  و حضرت اميرالمؤمنين علیه السلام  و ائمه اطهار صلوات الله عليهم اجمعين  هم اقرار گرفته كه اين رواياتي داريم در كتاب بحار و كتابهاي حديثي ديگر.
در كافي و در بحا رالانوار مفصل رواياتش آمده كه خداوند براي اينها اقرار گرفته در عالم ذر و ميثاق .
اينكه «بِما دَلَّ عَزَّوَجَّلَّ عَلی نَفسِهِ» هم يك مساله ي عقلي و فطري است .اگر يك موجودي بزرگ باشد و خودش را بخواهد به موجودات ديگر معرفي كند با زبان خودش بايد معرفي كند. چون موجودات كوچكِ محاط ، موجود بزرگ را نمي تواند بشناسند حتي در عرف عادي در دانشگاه استادي كه تخصص دارد phd گرفته ، براي يك دانشجو ممكن نيست كه علم او را شناسايي كند مگر آن استاد خودش را به مقدار به آن دانشجو معرفي كند
.در روايات كتاب شريف كافي و بحار الانوار داريم كه ، راهي مردم براي معرفت خداوند ندارند مگر اينكه خود، خود را به مردم معرفي كند لذا در قرآن كريم آمده : " شَهِدَ اللهُ اَنَّهُ لَـآ اِلَهَ اِلَّا هُوَ وَالْمَلآئِكَةُ وَأُوْلُواْ الْعِلْمِ " يعني خدا خودش شهادت مي دهد كه خدايي غير از او نيست و فرشتگان شهادت مي دهند و صاحبان علم .
اول خدا شهادت مي دهد ، خدا هم خود را معرفي مي كند در معرفت . براي اثبات خدا ما راه داريم .
عقل خدا را از براهين مختلف از آيات و بينات خدا را اثبات مي كند . اما براي معرفت و شناختن ذات خدا هيچ راهي نداريم جز اينكه خدا خودش ، خودش را به ما معرفي بكند و اين در دعاهاي مختلف آمده است .

"والسّلام عليكم و رحمة الله وبركاته"

 

منابع:

این مطلب درس گفتاری در شرح از خطابه ی غدیر است لذا سعی شده است که قالب گفتاری آن تاحد ممکن حفظ شود.