به نام خداوند همه مِهر مِهر وَرز


سدي بر راه شبهات

از همان زمان بعثت خاتم الأبنياء صلّي الله عليه و آله و سلّم، تا به امروز همواره دين الهي مورد تخريب و شبهه پراکني تعدادي انسان کور دل و غَرض وَرز قرار گرفته است. پاسخ دادن به اين شبهات کاري حساس، دقيق و البته مهم است.
در طول تاريخ توان و فرصت بسياري از علماي عالَم تشيّع به پاسخ گويي اين شبهات صرف شده است؛ شبهاتي که گوينده ي آن با گفتن جمله اي کوتاه سنگي درون چاهِ اعتقادات مردم انداخته و عاقلاني بايد جمع شوند تا اين سنگ را با صرف هزينه هاي سنگين مادي و معنوي بيرون بياورند.
يکي از شاخص ترين مدافعان حريم امامت در پاسخ گويي به اين شبهات "علامه مير حامد حسين موسوي هندي نيشابوري"، رضوان الله تعالي عليه مي باشد؛ که در خانداني مأنوس با علم و ديانت متولد شد. نسب شريفش با 25 واسطه به حضرت امام موسي کاظم عليه السّلام مي رسد. وي در سال ۱۲۴۶ ه ق در ميرتَهه هند متولد شد. نام اصلي وي مهدي است؛ ولي به سبب خوابي که پدرش ديد که  مي گويد:
«پيش از آنکه خبر تولد فرزندم را بشنوم، در خواب جدّ خود "سيّد حامد حسين" را ديده ام.» به مير حامد حسين شهرت يافت.
مير حامد همچون باقي علماء مذهب از همان دوران کودکي به کسب مقدمات علوم مذهبي اشتغال داشت. عالَم اسلام به ويژه هندوستان، در دوران زندگي وي، بيش از پيش دچار آشوب و شبهه افکني مخالفان شيعه شده بود.
او مشاهده مي كرد چه افتراها و تهمت هايي بر شيعه مي بندند، كه روح شيعه از آن ها خبر هم ندارد. اين بود كه تصميم گرفت كمر همّت ببندد و همچون پدرش سيّد محمّد قلي، در عرصه ي تحقيق و بيان حقائق اسلام و وقايع تاريخ اسلام، به دفاع از حق برخيزد و به تهمت هاي مغرضانه و خصومت آميز دشمنان تشيّع، پاسخ دهد. نخستين كارش، نقد، بررسي و تصحيح  بعضي از كتب ارزشمند پدرش بود؛ چرا كه بسياري از آن ها، در پاسخ به ايرادهاي مخالفان شيعه بود.
ميرحامد حسين سال هايي از عمر خود را در اين راه صرف كرد و خدمات شاياني به عالم تشيّع ارزاني داشت. آنگاه خود اقدام به نوشتن كتاب نمود.
علامه داراي آثار ارزشمندي است، که آن ها را بالغ بر 200 جلد نقل کرده اند. از جمله:
1- الذَّرائِع في شَرحِ الشَّرائِع (کتاب فقه استدلالي در قالب شرح کتاب شَرائِعُ الإسلام محقّق حلّي)
2- الشَّريعَةُ الغَراء (يک دوره ي کامل فقه استدلالي)
3- شَوارِقُ النُّصوص في تَکذيبِ فَضائِلِ اللُّصوص (ردِّ فضائل ساختگي براي غاصبين خلافت)
4- عَبَقاتُ الأنوارِ في إمامةِ الأئمةِ الأطهار (مشهورترين کتاب مير حامد حسين است و از شاهکارهاي علمي و اعتقادي شيعه به شمار مي رود؛ که در ردِّ کتاب "تُحفِه ي إثنا عَشَريه" (هديه اي براي شيعه دوازده امامي) نوشته ي عبدالعزيز دِهلَوي حَنفي مذهب (که بر عيله شيعه ي إثني عشري نوشته شده) مي باشد.)
يکي از برجسته ترين خصائص اخلاقي وي حرص بر حسن استفاده از وقتش بود. نقل کرده اند زماني که وي را غسل مي دادند، بر روي فقسه ي سينه اش جاي زخمي عجيب مشاهده شد، وقتي که علت را جويا شدند؛ فرزندش در پاسخ گفته بود: «در اواخر عمر، که پدرم در بستر بيماري بود، توان نشستن و مطالعه کردن نداشت؛ به همين جهت کتاب هاي سنگين را بر روز سينه مي گذاشت و در همان حالت خوابيده مطالعه و تحقيق مي کرد. اين زخم جاي همان کتاب هاست.»
حيات نوراني و پربرکت مير حامد حسين در روز 18 صفر 1306 ه ق در لَکهَنوي هند پايان يافت و پيکر پاکش را در حسينيّه ي خودش دفن کردند.