به نام خداوند همه مِهر مِهروَرز

اَللّهُمَّ صَلِّ عَلی فاطِمَة وَ اَبیها وَ بَعْلِها وَ بَنیها وَ سِرِّ الْمُسْتَوْدَعِ فیها بِعَدَدِ ما اَحَاطَ بِهِ عِلْمُکَ 


مقدمه‌ی‌ اول


قصد داریم جملات خطبه‌ی فدک را در حدود دو،سه دقیقه توضیح بدهیم. زیرا هم قرآن کریم و هم محتوای خطابه‌ی غدیر، خطبه‌ی فدک و کتب حدیثی إلی‌ ماشاءالله دارای تفصیل و عمق هستند. قبل از‌ آن‌که جریان TMT در دنیا مُد بشود که مخترعین و مکتشفین بیایند و در سه دقیقه، تئوری‌های‌شان را ارئه بدهند ما ابتکار کردیم و گفتیم: جملات خطابه‌ی غدیر را در سه دقیقه توضیح می‌دهیم؛ ‌این توضیح سه دقیقه‌ای باعث می‌شود کسانی که می‌خواهند إجمالی از خطابه‌ی غدیر و ترجمه‌اش را بدانند، یعنی هم ترجمه‌اش را به دست بیاورند و هم غیر از ترجمه، مقصود و مراد خطابه را به صورت خلاصه داشته باشند. متن خطابه‌ی غدیر را در قالب 271 جمله شرح کردیم که هم روی سایت خطابه‌ِی غدیر قابل دسترسی است و هم به صورت کتاب  آماده شده است.
 

مقدمه‌ی دوم


لذا بنا داریم که إن‌شاءالله با لطف خداوند برای خطبه‌ی فدک نیز همین کار را انجام دهیم. امیدوارم که خداوند متعال به شما و من، به برکت وجود شما و صدقهِ سر شما، توفیق دهد که بتوانیم این کارها را انجام بدهیم. آقایان و برادران و پسران من و بچه‌های خوب من، بدانید که ‌این توفیق، توفیق استثنائی است؛ از دست ندهید به هیچ قیمت. من هر چه پیرتر می‌شوم قدر این کارها را بیشتر می‌دانم و می‌بینید که چقدر همّت می‌کنم برای این‌که حتماً انجام بدهم.
خیلی مسافرت دوست دارم. الان خیلی احتیاج به سفر دارم اما این کار بیشتر روحیه‌ی من را شاد می‌کند تا تعطیل کردن و استراحت کردن و این‌ها به خاطر این‌ است که می‌بینم چقدر موثر است و وظیفه‌ی شرعی شما این است که در نشر خطبه‌ی فدک، تصمیم بگیرید و یک همّتی داشته باشید که بتوانیم خطبه‌ی فدک را هم مثل خطابه‌ی غدیر به همه بشناسانیم. البته متن خطبه‌ی فدک خیلی مشکل‌تر از خطابه‌ی غدیر است. ادبیاتش خیلی سخت است ولی با فعالیّت، با پُشتکار، نظم و پیگیری همه کار انجام می‌شود، إن‌شاءلله.

 

مقدمه‌ی سوم


نکته بعد این است که مردم همه در یک سطح نیستند. برای فهمیدن مقاصد و معانی و مراد جملات، چه قرآنی و چه روایی باشد و چه خطابه‌ی غدیر یا خطبه‌ی فدک، خیلی از مردم دنبال خلاصه هستند؛ مخصوصاً امروز که MP3، MP4 و همان TMT که عرض شد در دانشگاه‌های دنیا مُد شده است. بنابراین مردم به دنبال خلاصه‌ها هستند. دنبال پروپوزال هستند. لذا ما اگر بتوانیم این خطبه‌ی فدک را إن‌شاءالله در جملات سه دقیقه‌ای توضیح دهیم، این برای مردم خیلی مفید می‌شود. نکته‌ی بعدی این‌ است که اگر این کار انجام شود حتا می‌توانیم به زبان‌های مختلف در اسرع وقت ترجمه کنیم.

وَالْحَمْدُ للَّهِ رَبِّ الْعالَمینَ