به نام خداوند همه مِهر مِهروَرز

فَنَحْنُ وَسِیلَتُهُ فى خَلْقِهِ وَ نَحْنُ آلُ رَسُولِهِ وَ نَحْنُ خاصَّتُهُ وَ مَحَلُّ قُدْسِهِ وَ نَحْنُ حُجَّةُ غَیبِهِ وَ وَرَثَةُ اَنْبِیائِهِحضرت زهرا سلام‌الله‌علیها که مادر ائمه علیهم‌السلام و اُم ابیها هستند، این جملات را توضیح می‌دهند. ابتدا فرمودند:
حمد خدایی کنید که موجودات آسمان‌ها و زمین با عظمت و نور او، به سوی خدا وسیله می‌جویند. بعد در ای‌جا می‌فرمایند که این وسیله‌ها چه کسانی هستند:
فَنَحْنُ وَسِیلَتُهُ
یعنی با عظمت و نور خداوند ما به دنبال آن‌ها که اهل‌بیت هستند، می‌گردیم تا به سوی خدا تقرّب بجوییم.


فَنَحْنُ وَسِیلَتُهُ
ما وسیله‌ی خدا هستیم.
در قرآن کریم آیه‌ای هست که می‌فرماید:
وَابْتَغُوا إِلَیهِ الْوَسِیلَةَ (1)


یعنی جستجو کنید، کسب کنید، به سوی خدا وسیله پیدا کنید. بعد در روایات هست که همینطور که این‌جا آمده است، وسیله عبارت است از ائمه‌ی طاهرین علیهم‌السلام. اهل‌سنت برای این‌که ائمه سلام‌الله‌علیهم را رَد کنند، گفتند: وسیله فقط تقوا است. تقوا هم یک وسیله است، قرآن هم یک وسیله است ولی در ذیل این آیه، روایات زیادی از معصومین علیهم‌السلام داریم که وسیله ما هستیم و در این‌جا هم حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها می‌فرمایند:


فَنَحْنُ وَسِیلَتُهُ فى خَلْقِهِ
ما در میان خلق، وسیله هستیم.
که مردم با ما تقرّب می‌جویند. یعنی این‌که ببینند ما چگونه به خدا تقرّب می‌جوییم، آن‌ها همان‌گونه تقرّب بجویند. مثل این‌که ما به شخصی بگوییم: خدا خیرت بدهد، وسیله‌ی خیر شدی برای این‌که ما یاد بگیریم گونه برای اهل‌بیت علیهم‌السلام جشن بگیریم. 

وَالْحَمْدُ للَّهِ رَبِّ الْعالَمینَ

 

منابع

1) المائده (5) آیه 35