به نام خداوند همه مِهر مِهروَرز

ثُمَّ قالَتْ علیهاالسلام: اَیهَا النّاسُ، اِعْلَمُوا اَنِّى فاطِمَةُ وَ أَبِى مُحَمَّدٌ صلى‌الله‌‏علیه‌و‏آله

ما در همه زبان‌ها كلمات هشداری داریم، در فارسی، عربی و تركی و ... در عربی یك عبارت "اَیهَا النّاسُ" است كه ما ترجمه می‌کنیم: هان مردم! یكی دیگر واژه‌ی "اِعْلَمُوا" است كه هشدار خاص است به معنای توجه، توجه بدانید! حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها در این‌جا دو كلمه‌ی هشدار آورده‌اند برای این‌كه خودشان را معرفی كنند. خودشان را معرفی کردند برای این‌که جایگاه ایشان و این‌که ایشان حضرت زهرا -سلام‌الله‌علیها- هستند برای بیان سخنانی که می‌خواهند بیان نمایند، بسیار مهم است!


حضرت تا این‌جای خطبه، یك‌دوره توحید، قرآن، هدف خلقت، فلسفه و اسرار احكام را فرموده‌اند. یعنی خیلی با ملایمت و منطقی پیش رفته‌اند و حالا قصد دارند که سخنن خویش را ادامه دهند.
اَیهَا النّاسُ، اِعْلَمُوا اَنِّى فاطِمَةُ
ابتدا دو کلمه‌ی هشداری و سپس بیان این‌که من فاطمه -سلام‌الله‌علیها- هستم و پدرم محمّد -صلی‌الله‌علیه‌وآله-  است. اسم پدرشان می‌آورند برای این‌كه اگر می‌فرمودند: پدرم، رسول الله است. همه می‌گفتند: رسول خدا از نظر رسالت الاهی، پدر همه‌ی امّت هستند. زیرا پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله فرموده‌اند:
أَنَا وَ عَلِيٌّ أَبَوَا هَذِهِ الْأُمَّة
حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها اسم خاص ایشان را آوردند و برای خودشان نیز اسم خاص آوردند زیرا می‌خواستند بفرمایند که من دختر واقعی پیامبر هستم و نه دختر حُکمی، عاطفی بلکه نسل ایشان و وارث و باقی مانده‌ی پیغمبر صلی‌الله‌علیه‌وآله هستم.


وَالْحَمْدُ للَّهِ رَبِّ الْعالَمینَ