به نام خداوند همه مِهر مِهروَرز
 

مدینه را جهل مردم تاریک کرده بود. حکومت ستمکار عباسی بر مردمان فرمان می‌راندند. شهر پیامبر خدا صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم، در انواع امواج کفر آمیز وشبهه‌های گمراه کننده و انحرافات، غرق شده بود که ششمین خورشید ولایت، آسمان تاریک اذهان فریب خورده را روشن ساخت.
امام جعفر صادق علیه‌السّلام، با چشمه‌های بی‌کران دانش و حکمت، مدینه را سیراب کردند. حضرت درهایی از دانش را گشودند که پیش از ایشان بسته بودند و جهان از دانش بی‌پایان ایشان سرشار گشت.
انحرافات آن زمان بیشتر معلول دسیسه‌های حکومت عباسیان و ترجمه‌های گاهي غلط کتب یونانی، فارسی و هندی بود. این انحرافات، فرقه‌هایی چون غُلّات، زنادقه و جاعلان را به وجود آورده بود. حضرت با علم بی‌پایان خود، در برابر همه‌ی گمراهی‌ها ایستادگی کردند و به بحث و مباحثه نشستند. ایشان با مناظره‌های تاریخی خویش خطر افکار آن‌ها را برای ملّت اسلام افشا نمودند. هر روز مردم از سرزمین‌های دور برای زیارتش به مدینه می‌آمدند تا روح خسته و عطش زده‌ی خویش را در کنار این دریای بی‌کران علم سیراب کنند. او که کلامش عطر آسمانی و جاذبه‌ی بهشتی داشت و سیمایش چون سیمای جدّش، رسول بزرگوار اسلام 
صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم بود. این گونه شد که عطر رسول خدا صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم بار دیگر فضای شهر مدینه را پُر کرد و از آن‌جا، جهان را بر سر ذوق آورد.
امام جعفر صادق علیه‌السّلام و خدماتی که آن حضرت به مذهب شیعه کردند، باعث شد که این مذهب به نام "مذهب جعفری" خوانده شود و فقه شیعه، عمدتاً بر روایات به جای مانده از ایشان مبتنی است. (
مغز متفکر جهان شیعه- صفحه 378)
منصور، خلیفه‌ی ستمکار عباسی، همچون گذشتگانش محبوبیّت امام علیه‌السلام را تاب نیاورد. سال‌های آخر عمر پُر برکت‌شان ایشان به سختی گذشت و سرانجام دانه‌های نجابت و دانایی امام به انگور زهرآلود منصور عباسی ملعون آغشته شد. سیاه رویان عباسی با عزاداری بر آن حضرت، سعی در پنهان کردن جنایات خویش نمودند؛ غافل از آن‌که مردم نیک می‌دانستند که بنی عباس درس مسموم کردن امامان معصوم علیهم‌السّلام را از امویان خوب آموخته‌اند.


با عرض تسلیت به آستان مقدّس امام عصر علیه‌السلام و شما مخاطبین ارجمند در ایام شهادت امام صادق علیه‌السلام، ضمن درخواست از خدای متعال در تعجیل أمر فرج مولای‌مان، شما همراهان را به مطالعه صدوپنجاهمین شماره مجله الکترونیک ۱۸۴۱ دعوت می‌نماییم.


 

قرارهای اخلاقی

اسم موضوع يا اسم عکس

رسيدن به خواسته‌هاي دنيايي، نه تنها انسان را بي نياز نمي‌کند، بلکه رسيدن به هر يک،سبب....

درسی از خطابه‌ی غدیر

اسم موضوع يا اسم عکس

در انتخاب دوست دقت کنیم تا گرفتار دوست و دوستی‌های آلوده کننده نشویم و در سطح....

در مسیر عبودیت

اسم موضوع يا اسم عکس

کسی که این انسان را ساخته پس بهترین هدایتگر هم خود اوست. یعنی خداوند هم خلق می‌کند و....

پاسخ یک سوال

اسم موضوع يا اسم عکس

خیلی از ما دین و مذهب خود را بیش از آن که تحقیق نموده باشیم، از پدران و مادران و....

 

شرح جمله ای از خطابه‌ی غدیر

اسم موضوع يا اسم عکس


در قرآن کریم افراد بسیاری هستند از اهل بدعت، شرک، کفر، فسق و گناهان کبیره که خداوند.....

مسابقه آنلاین

اسم موضوع يا اسم عکس

مسابقه‌ای با بیست سوال چهارگزینه‌ای و سی دقیقه زمان 
 

معرفی دشمنان

اسم موضوع يا اسم عکس

او علوم دینی و فنون نظامی را از علما و اساتید بزرگ شهر آموخت. در زمان خلافت.....
 

معرفی ادعیه

اسم موضوع يا اسم عکس

در ابتدای این مناجات از زبان امام سجاد علیه السلام می‌خوانیم که اگر خود پروردگار متعال....

 

معرفی علما و اصحاب

او در خفا به کتابت قرآن و آموزش احکام و علوم دینی در این شهر مشغول شد. او که به....

سخنرانی

معرفی بخش سخنرانی‌ با موضوعات مختلف؛‌ این قسمت پیرامون امام صادق علیه‌السلام همراه با پخش آنلاین و قابلیت دانلود