به نام خداوند همه مِهر مِهروَرز

متن سوال:

ببخشید باز یك سوال دیگه‌ای هم دارم و اون هم در رابطه با خانه خدا هست، كه زمانی كه مردم از همه جای دنیا دور یك خانه‌ای كه از سنگ هست می‌چرخند چه چیزی را بیان می‌كند؟ خدا كه در اون خونه نیست و هر جایی هم كه بخواهیم می‌توانیم با خدا راز و نیاز كنیم و با او صحبت كنیم.

متن پاسخ:

سلام علیكم
حج از عبادات بزرگ و پایه‌های شریعت ماست و جامع بسیاری از عبادت‌ها است؛ از جمله: نماز، انفاق، طهارات، تحمل سختی‌ها در راه خدا، امساک (محرمات احرام و حرم)، هجرت وکوچ و حرکت دسته جمعی، قربانی، اطعام، تولا و تبرا و در این عبادت بنده فرصت می‌یابد تا به انحاء مختلف بندگی خود را به درگاه احدیت نشان دهد. توصیه می‌شود كه آیات سوره حج بخصوص آیات ۲۵ تا ۳۷ را تلاوت نموده و تدبر كنید.
در آیه ۳۲ می‌فرماید:
"
ذَلِكَ وَمَن یعَظِّمْ شَعَائِرَ‌ اللَّـهِ فَإِنَّهَا مِن تَقْوَى الْقُلُوبِ ﴿٣٢/حج"
این است [برنامه‌های حج و حدود و مقرّرات خدا] و هر کس شعائر خدا را بزرگ شمارد، بدون تردید این بزرگ شمردن ناشی از تقوای دل هاست.
در این آیه شریفه به وضوح بیان می‌شود كه سر منشا تعظیم شعائر الهی تقوای قلب است. این پاكی دلهاست كه موجب می‌شود مردمان، شعائر (آنچه جنبه ظاهری دارد) را بزرگ بشمارند و این درست در نقطه مقابلِ كسانی است كه می‌گویند این شعائر مهم نیست بلكه انسان باید قلب پاكی داشته باشد! در آیه ۳۷ نیز بطور خاص در مورد یكی از این اعمال ظاهری كه همان قربانی كردن است می‌فرماید:
"
لَن ینَالَ اللَّـهَ لُحُومُهَا وَلَا دِمَاؤُهَا وَلَـكِن ینَالُهُ التَّقْوَى مِنكُمْ كَذَلِكَ سَخَّرَ‌هَا لَكُمْ لِتُكَبِّرُ‌وا اللَّـهَ عَلَى مَا هَدَاكُمْ وَبَشِّرِ‌ الْمُحْسِنِینَ ﴿٣٧حج" (
هرگز گوشت‌هایشان وخون‌هایشان به خدا نمی‌رسد، بلکه تقوای شما به او می‌رسد. این گونه آنها را برای شما رام و مسخّر کرد تا خدا را به [شکرانه] اینکه هدایتتان کرد به بزرگی یاد کنید؛ و نیکوکاران را [به لطف و رحمت خدا] مژده ده.


ملاحظه می‌فرمایید كه خداوند متعال تاكید می‌كند كه این گوشت و خون‌ها مورد توجه او نیست ولی آنچه مورد عنایت اوست همان تقوای بندگان است.
خدایی كه خود در قرآن می‌فرماید:
 
وَلِلَّـهِ الْمَشْرِ‌قُ وَالْمَغْربّ فَأَینَمَا تُوَلُّوا فَثَمَّ وَجْهُ اللَّـهِ إِنَّ اللَّـهَ وَاسِعٌ عَلِیمٌ ﴿البقرة: ١١٥﴾"
مالکیّتِ مشرق و مغربّ فقط ویژه خداست؛ پس به هر کجا رو کنید آنجا روی خداست. یقیناً خدا بسیار عطا کننده وداناست.)۱۱۵(
همو در چند آیه بعد می‌فرماید:
"
وَمِنْ حَیثُ خَرَ‌جْتَ فَوَلِّ وَجْهَكَ شَطْرَ‌ الْمَسْجِدِ الْحَرَ‌امِ وَإِنَّهُ لَلْحَقُّ مِن ربّكَ وَمَا اللَّـهُ بِغَافِلٍ عَمَّا تَعْمَلُونَ ﴿البقرة: ١٤٩﴾"
از هر جا [برای سفر یا کار دیگر] بیرون شدی، رویت را به سوی مسجد الحرام بگردان. بدون تردید این فرمان از نزد پروردگارت درست و حق است و خدا از آنچه انجام می‌دهید، بی خبر نیست )۱۴۹(
امیرالمؤمنین علیه السلام نیز در خطبه نخست نهج‌البلاغه که سخن از خلقت آسمان و زمین، آدم و اهمیت قرآن است، در فرازی به حج می‌پردازند که پیام ویژه آن می‌تواند این باشد که حج بیت الله الحرام عصاره اسلام و دربرگیرنده مسائل مهم فردی، اجتماعی، تربیتی، اخلاقی و سیاسی این دینِ خاتم است:وَ فَرَضَ عَلَیْكُمْ حَجَّ بَیْتِهِ الْحَرَامِ الَّذِی جَعَلَهُ قِبْلَةً لِلْأَنَامِ....و خداوند حج خانه محترمش را بر شما واجب کرد، همان خانه‌ای که آن را برای مردم قبله قرار داد...
بررسی شعائر و تاثیر آن در اعمال ما و نیز پایداری شریعت الهی مجالی وسیع می‌طلبد اما كوتاه سخن آن كه سرّ اصلی همه این اعمال، بندگی و عبودیت در مقابل حق متعال است آنهم به همان نحوی كه او می‌خواهد نه آنچه دلخواه ماست (چراكه اگر به دلخواه ما باشد این دیگر بندگی در پیشگاه او نخواهد بود). ان‌شالله اگر تا کنون به حج مشرف نشده اید، هر چه زودتر توقیق آن نصیب شما شود و از نزدیك صفای طواف گرداگرد بیت عتیق و برخی فواید و بركات آنرا لمس كنید. امید است در آن لحظات معنوی از امیر الحاج (حضرت مهدی ارواحنا فداه) غافل نشوید و پس از دعا برای فرج آن حضرت، ما را نیز از دعای خیر فراموش نكنید.
امیدوارم كه پاسخ سوالتان را دریافت كرده باشید. اگر نكته ای ناگفته مانده لطفا آنرا با ما بازگو كنید.

خدانگهدار