به نام خداوند همه مِهر مِهروَرز

متخصص أمر دین

بعد از پیامبر صلی الله علیه و آله، امیرالمؤمنین علیه السلام مبلغ و مبین قانون زندگی انسان ها و انسانیت است. ایشان تمامی تخصص خود را به کار برده اند و با انسان ها سخن گفته و تمامی پرسش ها و شبهات آن ها را پاسخ داده اند.
امام صادق علیه السلام وقتی سوره ی کافرون را می خواندند هنگامی که به آیه ی «لَكُمْ دينُكُمْ وَ لِيَ دين» می رسیدند سه بار تکرار می کردند: دین من اسلام است. این تکرار برای آن بود که به ما بفهمانند که دین ما اسلام است یعنی تسلیم محض بودن . از آن جایی که لازم است دین را از صاحبان دین بگیریم پیامبر صلی الله علیه و آله خیلی روشن ، صاحبان و کارشناسان دین را برای مردم معرفی کرده اند . آن حضرت در حدیث ثقلین اینگونه میفرمایند:


«إِنِّي تَارِكٌ فِيكُمُ اَلثَّقَلَيْنِ مَا إِنْ تَمَسَّكْتُمْ بِهِمَا لَنْ تَضِلُّوا بَعْدِي كِتَابَ اَللَّهِ وَ عِتْرَتِي أَهْلَ بَيْتِي وَ إِنَّهُمَا لَنْ يَفْتَرِقَا حَتَّى يَرِدَا عَلَيَّ اَلْحَوْضَ» همانا من دو چيز بزرگ ميان شما ميگذارم كه اگر شما بر آن دو چيز چنگ بزنيد هرگز بضلالت و گمراهى واقع نميشويد بعد از من، يكى كتاب خدا قرآن است و ديگرى عترت من، و اين دو از هم جدا نميشوند تا اينكه در كنار حوض (كوثر) بر من وارد شوند. ( إرشاد القلوب، جلد 1، صفحه 131)
در خطبه مفصل غدیر نیز مستقیماً نام ایشان را برده اند .

اکنون می فهمیم که چرا رسول خدا صلی الله علیه و آله این قدر اهل‌بیت علیهم السلام را در مناسبت های مختلف معرفی کرده اند. چون ایشان می دانستند که در آینده ، روشن فکر نماهای بسیاری پیدا می شوند که می خواهند دین و قرآن را بدون اهل‌بیت علیهم السلام معرفی کنند و اصطلاحات دین را به گونه ای عوض کنند که گناه کاران جامعه خوششان بیاید.