به نام خداوند همه مِهر مِهروَرز

فاطمه کاشانی مکنی


فاطمه کاشانی مکنی مشهور به ام سلمه کاشانی در سال ۱‍۰۸۸ هجری قمری در شهر کاشان در خانواده‌ای ادیب و دانشمند متولد شد. پدرش شیخ محمد علم الهدی از روحانیون دانشمند شهر و مورد اعتماد مردم بود. پدربزرگش ملا محسن فیض کاشانی از مراجع تقلید بزرگ اصفهان و کاشان بود، از این رو تمام فرزندان او نیز در این راه قدم برداشتند.
فاطمه به شیوه‌ی خاندان خود، در کنار پدر اصول اولیه علوم اسلامی را آموخت و به همراه و کمک پدر در تدوین و نوشتن شرح کتاب‌های شیعی مانند اصول کافی و نهج البلاغه دست داشت.


فاطمه در همان سنین کودکی مقدمات علوم دینی را نزد خواهرانش آموخت.ولی برای آموختن فقه و اصول از محضر اساتید بزرگی چون پدرش و همین طور عموهای بزرگوارش استفاده کرد. هر دو عموی او، ابو حامد محمد معروف به نور الهدی و معین الدین احمد از علمای شهر کاشان بودند و آنان فاطمه را به عنوان بهترین شاگردانشان می‌شناختند.
فاطمه به قدری در یادگیری علوم دینی و شرح حدیث مهارت پیدا کرد که از سوی پدر و عمویش اجازه‌ی روایت و نقل حدیث گرفت. بانوان کاشان نیز برای شنیدن احکام فقهی و آموختن حدیث به نزد او می‌آمدند.
در ذی‌الحجه‌ی سال ۱‍۱‍۱‍۲ فاطمه با مولی زین الدین علی که یکی از شاگردان با استعداد پدر و از بستگان دورشان بود ازدواج کرد. این ازدواج نه تنها او را از کسب و آموزش علوم دینی دور نکرد بلکه در کنار همسر با قدرت و توان بیشتری مشغول کسب علم شد.
این بانوی دانشمند در بیستم جمادی الثانی سال ۱‍۱‍۱‍۴ از دنیا رفت. او را در پایین پای پدر و در مقبره‌ی جدش ملا محسن فیض کاشانی به خاک سپردند.
روحش شاد

(۱‍)مستدرکات اعیان الشیعه – حسن الامین