نام کتاب: سروش آفتاب
 توضیحات: مقدمه، متن و ترجمه‌ی خطابه‌ی غدیر
 مولف و مترجم: سید حسین حسینی
 ناشر: مرکز فرهنگی انتشاراتی منیر
 نوبت چاپ: اول / ۱۳۹۱
 تعداد صفحات: ۱۵۷ صفحه
تیراژ: ۲۰۰۰۰ نسخه
 شابک: ۹-۳۶۰-۵۳۹-۹۶۴-۹۷۸
کتاب سروش آفتاب، خطابه غدیر، سروش آفتاب
توضیحات:

در این کتاب ابتدا به مقدمه‌ای پرداخت شده است که حاوی کلیاتی در مورد واقعه‌ی غدیر و حدیث غدیر است و به طور اجمالی به بررسی راویا ن و منابع این خطبه می‌پردارد درضمن این که به تعدادی از شبهات رایج در مورد غدیر پاسخ می‌گوید. سپس در بخش اصلی کتاب متن کامل عربی خطبه را به همراه ترجمه‌ای شیوا و روان می‌آورد.
لازم به ذکر است که این کتاب به صورت نفیس چاپ شده است و نسخ بسیار زیبایی از آن در دست است.

« جهت مشاهده‌ی آنلاین کتاب، اینجا را کلیک کنید »


 

در این کتاب به صورت اجمالی در مورد خطبه‌ی غدیر و مباحث مطرح شده در آن صحبت شده است.

شایان ذكر است كه مطالعه این مجموعه مختصر می‌تواند برای افرادی كه مایل به معرفی خطابه‌ی غدیر هستند بسیار مفید و آموزنده باشد.

 عنوان كتاب: بركه‌ی بی ساحل

 نویسنده: سید حسین حسینی


 
در این مجلد مجموعه ای از اشعار برخی از شعرا در ترجمه متن كامل یا قسمت های برگزیده از خطبه ی غدیر آمده است كه در نوع خود منحصر به فرد می باشد.

 عنوان كتاب: خطابه‌ غدیر در آیینه‌ شعر

 به كوشش: سید حسین حسینی

 انتشارات : منیر

کتاب در پنج بخش تألیف شده است که در سه بخش اول مروری بر ماجرای غدیر شده است و متن خطبه و ترجمه آن ذکر شده، بخش چهارم به اسناد و منابع خطبه اختصاص داده شده و مدارک و منابع هر قسمت از خطبه را از منابع اسلامی اعم از شیعه وسنی آورده است تا مطالعه کنندگان خطبه از پشتوانه های علمی آن آگاه باشند و در ادامه به پرسش هایی در این زمینه پاسخ داده شده است و در بخش آخر مدارک حدیث غدیر بررسی شده است.

 عنوان كتاب: خطابه غدیر در آئینه اسناد

 نویسنده: محمد باقر انصاری

 ناشر: دلیل ما

این كتاب گزارشی كامل و جامع است از واقعه غدیر و مجموعه وقایعی كه در غدیر خم و قبل و بعد از آن به وقوع پیوسته است. تمام مسائل مربوط به غدیر به صورتی كاملا مستند ، طبق آیات قرآنی ، احادیث متواتر و منابع شیعه و سنی مورد بررسی قرار گرفته است . بیان كیفیت وقوع جریان غدیر با تمام جزئیاتش ، فعالیت های منافقین و شیاطین در غدیر، چكیده خطبه غدیر تحقیق در متن و سند خطبه غدیر ، متن كامل عربی و فارسی خطبه و نیز اهداف خطبه در بخش های بعد، از مباحث مهم كتاب حاضر است. هم چنین در بخشی دیگر سفارشات پیامبر صلی الله علیه وآله و ائمه معصومین سلام الله علیهم اجمعین در بزرگ داشت غدیر عنوان شده است و در پایان نیز اتمام حجت خداوند عزوجل و معصومین علیهم السلام با اشاره به واقعه و حدیث غدیر بیان گردیده است.

از نكات قابل توجه در این نوشتار این كه محقق ارجمند به ذكر ۲۲۶ منبع و مأخذ پیرامون حدیث غدیر پرداخته است كه از این تعداد ، ۱۶۷ منبع را كتب اهل سنت و علمای عامه تشكیل می دهند.

عنوان كتاب: اسرار غدیر (گزارشی تحلیلی از واقعه  غدیر)

نویسنده: محمد باقر انصاری

ناشر: مولود کعبه

كتاب اخیر ، پژوهشی است در اهمیت اعتقادی _تاریخی و سیاسی غدیر. برای روشن شدن واقعه ی غدیر دو شبهه را بررسی و پاسخ داده است:
۱/ لزوم تعیین جا نشین از سوی جداوند برای رسولش.
۲/ موروثی نبودن جانشینی رسول خدا.
دو نظریه ی دیگر نیز در مورد خلافت بعد از پیامبر صلی الله علیه وآله بیان و پاسخ داده است.
برای تكمیل بحث حقانیّت امامت حضرت علی علیه السلام احادیث متواتری را مثل حدیث وصایت، منزلت، وراثت، ثقلین و .... نقل می كند. در پایان نیز نقش مردم در پذیرفتن این جانشینی را مورد بررسی قرار می دهد.

عنوان كتاب: نقش غدیر در امامت حضرت علی علیه السلام

نویسنده: حسین استاد ولی

ناشر: منیر

نثر این كتاب به صورت پرسش و پاسخ بین یك جوان ایرانی و صحابی پیامبر صلی الله علیه و آله است به صورتی ساده، امّا كوبنده كه به آشكار كردن حقایق كتمان شده ی غدیر و بر نامه ریزی اصحاب سقیفه برای كتمان آن، از لحظه ی شكل گیری واقعه ی غدیر تا زمان راوی (ماجرای دو صحیفه ی ملعونه ، نقش عایشه در این جریانات و...) به نحوی روشن ، كامل و بی پروا می پردازد.

ویژگی خاصّ این كتاب، جدا از صراحت در نقل حدیث راوی ذكر منابع آن و شرایط زمانی و مكانی راوی حدیث، توسط نویسنده ی كتاب می باشد.

عنوان كتاب: بلند ترین داستان غدیر

نویسنده: محمد رضا انصاری

ناشر:

در این كتاب كه به سبكی داستانی است، داستان غدیر را با آغاز رسالت در هم می آمیزد و سپس به شرح وقایع حجه الوداع و روند شکل گیری واقعه غدیر در آن می پردازد كه زبان ساده و لحن داستانی آن برای آشنایی بسیاری از نوجوانان و نا آشنایان با جزئیات واقعه ی غدیر، سودمند می باشد.
این كتاب با تصاویری زیبا، واقعه ی غدیر را به ما نمایانده است. تصاویری كه ترسیم این جریان تاریخی را در ذهن مخاطب ملموس تر می سازد.

عنوان كتاب: بركه ی خوش بختی

نویسنده: حسن تاجری

ناشر: آفاق

در این كتاب می خوانیم: علی علیه السلام جانشین به حقّ پیامبر صلی الله علیه و آله داستان حضور ولایت علی علیه السلام در جای جای وصایت نبی صلی ا...علیه آله است .
این كتاب از زبان امیر المؤمنین علیه السلام نقل شده است.
آن حضرت داستان هایی را از صدر اسلام، همچون بعثت پیامبر صلی الله علیه وآله چگونگی ایمان آوردن خود ایشان به اسلام، حیله های یهودیان و منافقان برای بر هم زدن وحدت مسلمین ، داستان سدّالابواب و.... بیان می كنند و همچنین وقایعی را از جریان غدیر و دوران تلخ بعد از رحلت پیامبر صلی الله علیه وآله تشریح می فرمایند. بخش آخر كتاب نیز به طور مفصّل حدیث منضلت را مورد بحث و بررسی قرار داده است.

عنوان كتاب: علی علیه السلام جانشین به حقّ پیامبر

نویسنده: دکتر نادر فضلی

ناشر:        

بخش اول این كتاب راجع به سندیت خطبه ی غدیر در منابع مختلف شیعه و سنی و ذكر تعداد این منابع پرداخته است. فرازهای مختلف خطابه را مورد بررسی قرار داده و در مورد بار توحیدی فراز اول ، نازل شدن آیه ی تبلیغ ، معرفی امام علی علیه السلام  و... توضیح داده است. در این نوشته، به توضیح حدیث ثقلین نیز پرداخته شده و آن را در زمان ما اثبات می كند و نتیجه می گیرد كه باید همراه ثقل اكبر (قرآن) ثقل اصغر نیز قرار بگیرد كه در زمان ما حضرت مهدی علیه السلام می باشد.
در بخش های بعدی به بررسی واژه ی نور در آیات وروایات پرداخته و سپس با تبیین سیمای حضرت مهدی ارواحنا فداه در خطبه غدیر و با استفاده از فرمایش رسول خدا صلی الله علیه وآله باز ستاننده حقوق ائمه علیهم السلام معرفی می نماید خلاصه آن كه پیامبر صلی الله علیه و آله در روز غدیر، مبعوث غدیر را معرفی و با نوید به موعود غدیر اوضاع زمان ظهور را تشریح فرموده اند.

عنوان كتاب: موعود غدیر

نویسنده: اصغر صادقی

ناشر: آفاق

در این کتاب داستان غدیر از ابتدا تا انتها در ده بخش ـ که از کتاب اسرار غدیر برگرفته است ـ به صورت ادبیات داستانی بازگو شده است.

 عنوان كتاب: برکه ای بر فلک نازد

 نویسنده: یحی مقدسان

 ناشر:

این کتاب حاوی ۱۸ مقاله مستقل در مورد واقعه غدیر است. این مقالات با وجود مستقل بودن، ارتباط موضوعی و مفهومی با هم دارند. مقالات به یاد واقعه غدیر نگاشته شده است.
۳ مقاله اول این کتاب، شرح واقعه غدیر و ۱۵ مقاله دیگر گفتگوی غدیر و کعبه می باشد و این مهم ترین نکته کتاب می باشد که به زبانی ادبی و در قالب مناظره در آمده است.
در جریان این گفتگو و مناظره سخن به این جا می رسد که وارث اصلی غدیر، حضرت مهدی علیهالسلام می باشند که با ظهورشان از مظلومیت غدیر خواهند کاست.

عنوان كتاب: همیشه درخشان

نویسنده: سید خلیل سیدزاده

ناشر: عهد

این کتاب داستانی جذاب از سرگذشت ابوعامر و عده ای دیگر از مردم یمن است که به حضور پیامبر صلی الله علیه و آله رسیدند تا بدانند جانشین پس از ایشان کیست.
پیامبر صلی الله علیه و آله به شیوه ای شگفت آور و به یادماندنی تفسیر آیات ۱۰۳ و ۱۱۲ آل عمران، ۵۶ زمر، ۴۴ نمل، ۲۷ فرقان، ۵ حجر، ۲۷ ابراهیم، ۳۷ ق را بیان فرمودند سپس پیامبر صلی الله علیه و آله از آنان می خواهند تا با جذبه ای که در سیمای جانشین ایشان است، او را یابند.
آنان بر می خیزند و هر کدام از سویی در مسجد به جستجو می پردازند و همه به امیرالمؤمنین علیه السلام می‌رسند... این مردان پس از گذشت سال ها ـ طبق بشارت پیامبر صلی الله علیه و آله ـ در جنگ جمل همراه حضرت علی علیه السلام بودند و در صفین به شهادت رسیدند.

عنوان كتاب: در جستجوی جانشین پیامبر

نویسنده: دكتر نادر فضلی

ناشر:       


این کتاب شامل ترجمه و شرح ۴۸ حدیث پیرامون فضائل امیرالمؤمنین علیه السلام و شیعیان آن حضرت است است.
این احادیث از کتب معتبر و دست اول شیعه و سنی جمع آوری شده و به مناسبت روز غدیر منتشر گردیده است.

عنوان كتاب: نسیم غدیر

نویسنده: حسین اثنا عشری

ناشر: منیر


این کتاب به توصیف لحظه به لحظه واقعه غدیر خم از آغاز حجه الوداع تا روز غدیر خم و اعلام عمومی ولایت و سرپرستی امیر المؤمنین علیه السلام پرداخته است.
نویسنده با به کارگیری قلمی ادبی و استفاده از احادیث مربوطه و آیات قرآنی، تجسم این واقعه جاودان را برای خواننده تسهیل ساخته است.
در این کتاب تمامی توطئه ها و عهدنامه هایی که مقدمه سقیفه بود و در طول این سفر اتفاق افتاد بیان شده است. نکته مهم این است که تمامی احادیث و فرمایشات پیامبر صلی الله علیه و آله در مورد خلافت امیرالمؤمنین علیه السلام که قبل از واقعه غدیر و در طول این سفر نقل شده، در این کتاب جمع آوری شده است.

عنوان كتاب: ۲۳ روز با غدیر

نویسنده: دکتر عدنان درخشان

ناشر: منیر

این کتاب با رویکردی استدلالی و علمی و با استفاده از قرآن و حدیث، به تشریح غدیر پرداخته است.
هم چنین با اشاره به موضوع بحث بر انگیز وحدت اسلامی، وحدت حقیقی امت را وحدتی بر محوریت امام بر حق معرفی نموده است. در بخشی از کتاب نیز بر ضرورت تعیین جانشین برای پیامبر تأکید کرده و بخشی از فضائل و برتری های امیرالمومنان علیه السلام را در این راستا آورده است.
معرفی ۱۱۰ صحابی راوی حدیث غدیر به همراه نام راویان این واقعه از قرن دوم تا چهاردهم، معرفی مؤلفان اهل سنت که پیرامون حدیث غدیر قلم فرسایی نمودند و نیز مطرح کردن برخی از شبهات اهل سنت و وهابیت پیرامون واقعه غدیر و پاسخ گویی به آن ها قسمت های دیگر کتاب را تشکیل می دهند. از نکات قابل توجه، معرفی تعدادی از معترفین به مذهب حقّه تشیع از جمله دکتر تیجانی، علامه انطاکی، صائب عبدالحمید و ... می باشد.

عنوان كتاب: غدیر شناسی و پاسخ به شبهات

نویسنده: علی اصغر رضوانی

ناشر: مسجد جمکران

این كتاب واقعه غدیر را از نگاه امام رضا علیه السلام به منظور ارائه جلوه های ولایت علوی در پرتو كلام رضوی، بیان می نماید.
گفتار اول شامل سفر اجباری امام رضا علیه السلام به مرو و شرح حدیث سلسله الذهب یا زنجیره طلایی است . در ادامه با اقامه ادلّه ی عقلی ونقلی  بیان می كند. مانند نبوت، منصبی الهی است و ضرورت دارد كه امر امامت احیا گردد. هم چنین با نقل احادیثی از امام رضا علیه السلام اشارات سایر كتب آسمانی را بر امامت ائمه معصومین علیهم السلام متذكّر می شود.
تأكید اساسی این كتاب بر حقانیت ولایت ائمه علیهم السلام بعد از پیامبر صلی الله علیه و آله است. بر ضرورت تكریم روز غدیر اشاره می كند و آداب و رسوم آن را از نگاه معصومین علیهم السلام بیان می دارد. بخش پایانی كتاب در باره احادیث و سیمای حضرت مهدی ارواحنا فداه در خطبه ی غدیر است.

عنوان كتاب: غدیر در نگاه خورشید

نویسنده: دکتر مرتضی طاهری

ناشر: دلیل ما

غدیر در احساس ملت ها از نخستین گام هایی است كه در راه جهانی سازی غدیر برداشته شده است.
كتاب حاضر، مجموعه مقالاتی است كه افرادی از ملیت های مختلف جهان در یك اقدام بی سابقه،‌ احساسات و دغدغه های خود را پیرامون غدیر بیان می كنند.
غدیر از ابعاد مختلف تاریخی، جغرایای، ادبی،‌ مسائل پیش روی غدیر در جهان معاصر و شبهات وارد بر غدیر و پاسخ به آن ها مورد بررسی قرار گرفته است.
تنوع ادبیات های مختلف و ترجمه زیبای كتاب،‌ مطالعه آن را برای هر دوست دار غدیر و ولایت،‌ زیبا و سودمند ساخته است.

عنوان كتاب: غدیر در احساس ملّت ها

نویسنده:                  

ناشر: دلیل ما

در این كتاب می خوانیم: ندای آسمانی غدیر، مقدّمه، متن و ترجمه ای است از بزرگترین سخنرانی تاریخ اسلام یعنی خطابه ی پیامبر صلی الله علیه وآله در میعاد گاه غدیر.
این كتاب به همان سبك كتاب "خطابه غدیر" از همین نویسنده می باشد كه در ابتدا به بیان مقدّمه ای از واقعه ی غدیر می پردازد و سپس در باره ی كیفیت سخنرانی پیامبر صلی الله علیه وآله در یازده بخش و شرح مختصری از هر یك و نیز متن عربی و فارسی خطابه به همراه اسناد و مدارك آن، مطالبی ارائه می دهد.

عنوان كتاب: ندای آسمانی غدیر

نویسنده: محمد باقر انصاری

ناشر:        

این کتاب شامل ترجمه و شرح ۴۸ حدیث پیرامون فضائل امیر المومنین علیه السلام و شیعیان آن حضرت است است.
این احادیث از کتب معتبر و دست اول شیعه و سنی جمع آوری شده و به مناسبت روز غدیر منتشر گردیده است.

عنوان كتاب: نسیم غدیر

نویسنده: حسین اثنا عشری

ناشر: منیر
در این کتاب می خوانیم:

ـ پیام غدیر در کتاب و سنت: مهم ترین عهد الهی و جزئیات آن

- لزوم آشنایی با پیام غدیر و محتوای اصلی پیام
ـ اهمیت التزام به پیمان غدیر: عبودیت و معانی و شؤون مولی و عبد
ـ وفا به پیمان بندگی: اولویت مولا نسبت به بنده در همه امور
ـ چگونگی خدمت مقبول به مولا و شروط خدمت گزاری صحیح به مولا

 عنوان كتاب: پیمان غدیر بیعت با مهدی

 نویسنده: دكتر سید محمد بنی هاشمی

 ناشر:         

این كتاب به بیان برتری بیعت با امام زمان علیه السلام، به عنوان برترین اعمال در روز غدیر می پردازد و اقسام بیعت با آن امام بزرگوار را بیان می كند؛ از جمله بیعت قلبی، عملی و زبانی.
از این میان، بیعت قلبی مقدمه بر بقیه و از اهمیّتِ بیش تری بر خوردار است.
در واقع این كتاب، تجدید بیعت با امام زمان را از مهم ترین اعمال، در قبال غدیر می داند؛ چون بیعت با سایر ائمه علیهم السلام كه در گذشته صورت گرفته است.
در پایان، آداب و شرایط بیعت را بیان نموده كه شاملِ خلوص؛ یعنی تولّی و تبرّی و اجتناب از گناهان است.

عنوان كتاب: غدیر روز بیعت با امام زمان علیه السلام

نویسنده: آیت الله میرزا محمّد باقر فقیه ایمانی

ناشر:         

این كتاب به شرح و ظایف ما در قبال غدیر با نگاهی مختصر به گذشته ی غدیر می پردازد كه با قلمی ادبی، ابتدا به توصیف واقعه غدیر پرداخته و در میان آن تو صیفات،‌ دلایل اهمیت غدیر را بیان كرده است.
در ادامه سر گذشت غدیر، بیان و به معجزات آن اشاره می نماید و فرازهایی از خطبه را نیز در این بخش خاطر نشان می سازد.
در بخش دیگر به بررسی علل فراموش شدن این واقعه می پردازد و در نهایت ارتباط ما با غدیر و وظایف مان نسبت آن را در دنیای امروز بیان می كند.

عنوان كتاب: پاسداشت غدیر

نویسنده: محمّد ابراهیم حامد مهدوی

ناشر: دلیل ما

این كتاب، با زبانی ساده و روان و در عین حال دقیق و مستند، به شرح مرحله به مرحله ی واقعه ی غدیر،‍‍‍‍  پرداخته و آن را از آغاز اعلان عمومی برای انجام مناسك حج تا حركت از مدینه به سوی مكه و وقایع مربوط به آن ادامه داده و سس به صورت مفصل تر، وقایع مربوط به غدیر خم و ایراد خطبه ی پیامبر صلی الله علیه و آله و اهمیت و عظمت و خطوط اصلی این خطبه (هم چون: ابلاغ دستور حق، معرفی 12 امام، كامل شدن دین خدا و مانند آن را ) مطرح نموده است.
در نهایت، اتفاقات بعد از این سخنرانی و واقعه ی عظیم را از قبیل: تبریك و تهنیت به علی علیه السلام با عنوان امیر المؤمنین، دادن عمامه ی سحاب به ایشان، حضور جبرئیل علیه السلام در غدیر و دیگر رخ دادهای مربوط به آن، با دقت یك تاریخ نگار ریز بین و با زیبایی نویسنده ای چیره دست، بیان می كند.

عنوان كتاب: گزارش لحظه به لحظه از واقعه غدیر

نویسنده: محمد باقر انصاری

ناشر: دلیل ما

این كتاب كه به شكل نامه ی سر گشاده در قالب دو نامه؛ خطاب به دوستدارِ گمنام
امیر المؤمنین علیه السلام است، با قلمی بسیار قوی، تأثیر گذار و زیبا است.
در نامه اول به برشمردن اوصاف و ویژگی های شخصیتی امیر المؤمنین علیه السلام در قبل و بعد از خلافت شان و نیز غصب خلافت و رنج ها ی وارد شده بر ایشان و اهل بیت شان علیهم السلام، غفلت و بی توجّهی ما نسبت به صاحب غدیر،‌ اهمیّت و عظمت این واقعه، سختی دوران و قلّت دوستان، می پردازد و در نامه ی دوم بر تمسّك به امیرالمؤمنین علیه السلام برای نجات از همه سختی ها و مشكلات و نیز چگونگی عملكرد ما به عنوان پیروان آن حضرت در این دوران و به خصوص در این روز خاص تأكید می كند.

عنوان كتاب: ما و غدیر (نامه ای به دوست دار امیر المؤمنین علیه السلام)

نویسنده: حامد رضا معاونیان

ناشر: دلیل ما