به نام خداوند همه مِهر مِهروَرز

معرفی خطابه‌ی غدیر

پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله از همان آغاز رسالت خویش، امیرالمؤمنین علیه‌السلام را به عنوان جانشین، برادر وصی و امام مردم پس از خودشان معرفی کردند. این مسأله بارها در طول بیست‌وسه سال رسالت ایشان به شکل‌های مختلفی انجام شد. در آخرین سال عمر شریف پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله، ایشان پس از بازگشت از مراسم حج جهت انجام امر خداوند در آیه‌ی تبلیغ  مبنی بر تبلیغ ولایت امیرالمؤمنین علیه‌السلام مراسم غدیر را برپا کردند.
در واقع این معرفی، بزرگ‌ترین مراسمی بود که تا آن روز در تبلیغ مقام جانشینی پیامبر، برپا شده بود. متأسفانه بسیاری از افراد  فكر می‌کنند که پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله به گفتن یك جمله‌ی "مَنْ كُنْتُ مَوْلاهُ، فَهذا عَلِىٌّ مَوْلاهُ" بسنده کرده‌اند!

در حالی که ایشان در آن روز یک سخنرانی مفصل ایراد نموده‌اند و در طی آن، به روشنی مقام اوصیای پس از خود را معرفی کرده‌اند. سپس از مردم بیعت گرفتند، هم با زبان‌های‌شان، هم با قلب‌های‌شان و هم با دست‌های‌شان. یکی از مهم‌ترین جملاتی که ایشان در خطابه‌ی غدیر ذکر نموده‌اند این جمله است

" فَلْیُبَلِّغِ الْحاضِرُ الْغائِبَ وَ الْوالِدُ الْوَلَدَ اِلى یَوْمِ الْقِیامَةِ "
بایسته است حاضران به غایبان و فرزند داران به فرزندان خویش تا برپایی روز قیامت سخنان امروز مرا برسانند

و در جایی دیگر فرمودند، که بالاترین نقطه امر به معروف این است که به گفته ایشان گردن گذاری شود و افراد آن‌را به دیگران تبلیغ کنند.  تا به حال به این اندیشیده‌ایم که در قبال این مسؤولیت سنگین که پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله بر دوش همگی ما گذاشته‌اند چه کرده‌ایم؟

آیا به این فکر کرده‌ایم که چگونه می‌توان خطابه‌ی غدیر را به همه معرفی کرد؟
و چراهای زیاد دیگری که باید به آن‌ها پاسخ گفت.
از همین حالا می‌توان شروع کرد، با سعی و تلاش بیشتر می‌توانیم افراد بیشتری را با خطابه‌ی شریف غدیر آشنا کنیم.
شاید تا به حال کتاب‌هایی راجع به خطابه‌ی غدیر خوانده باشید و یا جملاتی از آن را بر تابلوهایی دیده باشید و یا از دوستان‌تان در این مورد مطالبی را شنیده باشید.
می‌توان گفت كه تا امروز افراد زیادی در زمینه تبلیغ خطابه‌ی غدیر حرکت کرده‌اند و فعالیت‌های متنوعی را در این زمینه انجام داده‌اند که به عنوان نمونه به برخی از آن‌ها اشاره می‌كنیم:

1 چاپ کتاب‌های زیبا و نفیس حاوی متن خطابه‌ی غدیر

2 برگزاری مسابقات حفظ خطابه

3 برگزاری مسابقات مفهومی از محتوای غدیر

4 تولید نرم افزارهای مولتی مدیا

5 تهیه تابلوهای تزیینی با جملات خطابه

6 تهیه بروشور، پوستر و بنر با محتوای خطابه

7 ایجاد پایگاه‌های اینترنتی مختلف

8 تولید اشیاء تزیینی مزین به جملات خطابه

9 تهیه کتاب کودک و وسایل مورد نیاز آنان با هدف انتقال فرهنگ غدیر

10 برگزاری جلسات شرح خطابه

11 برگزاری جلسات قرائت خطابه

12 فرهنگ سازی نذر خطابه

13 تبلیغ‌های فردی و صحبت‌های گروهی در معرفی خطابه

14 برگزاری سمینار

15 برگزاری نمایشگاه‌هایی با محصولات مرتبط با غدیر

16 تهیه سرود و کلیپ و فایل‌های صوتی

17 تهیه فیلم های کوتاه

18 داستان نویسی

19 خطاطی و تصویرگری با موضوع غدیر

و برخی دیگر از فعالیت‌های مختلف که هر کدام به نوعی در راستای نشر این خطابه، مهم و این مفهوم حیاتی مؤثر بوده‌اند.

درست است که فعالیت‌های مختلفی در این راستا انجام شده اما هرکسی می‌تواند ایده‌ای جدید داشته باشد و به نوبه خود در پیشبرد این حرکت فرهنگی نقشی را ایفا کند.
پس شما هم شروع کنید تا با کمک همدیگر مفاهیم بلند خطبه‌ی غدیر مبنی بر حقانیت امیرالمؤمنین و فرزندان پاکشان علیهم السلام را به همه جهانیان بشناسانیم.
در صورت تمایل به مشاوره و ارائه طرح ما همیشه در کنار شما خواهیم بود و بی‌صبرانه منتظر طرح‌ها و نظرات شما هستیم. این را بدانید که اگر در راه تبلیغ ولایت امیرالمؤمنین گامی بردارید، مشمول دعای مستجاب پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله خواهید شد که فرمودند: «وَ انْصُرْ مَنْ نَصَرَهُ» یعنی خداوندا!یاری کن هر کس او را یاری کند. چرا که مسأله امامت و شناخت آن و قدم گذاشتن در راه آنان منجر به بندگی خداوند متعال خواهد شد و باعث حفظ شعائر دینی اسلام در بین مردم می‌شود.
به امید آن روز که مثل مردم حاضر در غدیر که دست در دست پیامبر گذاشتند و با ایشان بیعت کردند ما هم دست در دستان نازنین و مهربان امام زمان‌مان بگذاریم و با ایشان پیمان همراهی و یاری ببندیم و همیشه به آن وفادار بمانیم.