کدام موضوع است که پیامبر برای اولین بار در روز غدیر آن را مطرح کرده اند؟
 

مشکل می توان در خطابه گران قدر غدیر موضوعی اصلی را یافت که قبل از آن هیچ گاه مطرح نشده باشد. در این صورت این سوال بیشتر اهمیت پیدا می کند که درروز عید غدیر حضرت رسول صلی الله علیه و آله و سلم برای اولین بار مامور به بیان چه چیزی بودندکه قبلا نفرموده بودند؟ اصلی ترین نکته در پاسخ به این سوال آنست که ماموریت مربوط به تبلیغ به خودی خود موضوعیت دارد، نه صرفا گفتن آن.

 یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْكَ مِن رَّبِّكَ

دلیلی ندارد لزوما یک مسأله که از نظر محتوایی جدید است برای مردم گفته شود. درواقع خود تبلیغ و رساندن پیامی که از جانب خداوند است هدف این امر الهی است. گواه این سخن آن که پس از اعلان عمومی ولایت و وصایت امیرالمؤمنین علیه السلام به مردم، احدی نسبت به تکراری بودن آن اعتراض نکرد حتی کسانی که قبلا حدیث ثقلین و منزلت و …. را از پیامبر شنیده بودند. همه به مقتضای حال درک می کردند که غدیر یک مراسم رسمی اعلان و نیز بیعت گرفتن است که هیچ گاه سابقه نداشته است. به عبارت دیگر اگر تبلیغ روز غدیر نبود بسیاری از مسلمین در پیروی نکردن از ولایت امیرالمؤمنین علیه السلام معذور بودند زیرا پیام به آن ها ابلاغ نشده بود.

پس نکته اول آن که اساسا نباید انتظار داشته باشید که تازگی این پیام در بدیع بودن محتوای آن باشد بلکه می تواند در جامعیت و نحوه اعلام آن باشد.

نکته دیگر این که پیام غدیر از نظر جامعیت محتوا نیز بی نظیر است. برای مثال هر چند رسول مکرم در جاهای دیگری پیرامون ائمه بعدی و بخصوص حضرت حجت مطالبی را بیان فرموده بودند ولی بسط این مطالب به اندازه خطبه غدیر نیست.