حج مقبول . . .  
  كبوتر دلت زودتر از خو دت پر كشیده است

وشاید الآن دور كعبه در حال طواف باشد ! شاید هم به روی خا ك بقیع نشسته و پرو بالش رابه خاك آن زمین آسمانی می كشد! یا شاید از آب زمزم جرعه ای می نوشد و یا حسینی می گوید !شاید هم در صحرای عرفات به دنبال امیری می گردد كه ناشناس از میان خیمه ها گذر می كند .!
به هر حال همین روزها كه خیلی هم دور نیست به امید خداوند به آن سرزمین نورانی مشرف می شوی . خوشا به حالت. حال خوبی است انتظار این لحظه ها ، انگار حس زیبای كنار كعبه بودن از همین الآن در دلت نقش بسته و معنویت طواف وجودت را فراگرفته مثل رودی كه از میان صخره ها و درختان به سرعت می گذرد  به امید این كه به دریا بریزد  و خود را فدای دریا كند!
خوشا به حالت كه می روی در دوقدمی محبوب پرده نشین ، خوشا به حالت كه از هوای بازدمش تنفس می كنی ،  خوشا به حالت كه گرد قدمهایش روی گونه هایت می نشیند.شاید هم چشمانت به نور رویش روشن شد و دلت از مهر او به خروش آمد.
خالت حجر و چاه زنخدان تو زمزم             حاجی نشود هر كه نبوسد حجرت را
در  سوره حج آیه 27. خداوند به حضرت ابراهیم علی نبینا و آله و علیه السلام فرمود: وَ أَذِّنْ فِی النَّاسِ بِالْحَجِّ یَأْتُوكَ رِجالاً وَ عَلى‏ كُلِّ ضامِرٍ یَأْتینَ مِنْ كُلِّ فَجٍّ عَمیق: در میان مردم اعلام حج كن تا آنان به سوی تو بیایند !
معصومین علیهم السلام  فرموده اند كه حقیقت حج، حجت هر زمانی است و وقتی به  سوی كعبه می شتابید بدانید كه حقیقت كعبه ما هستیم  اگر بر گرد آن چرخیدید با این معرفت باشید كه از نظر معنوی بر گر د امام معصوم زمان خود می گردید و بعد از انجام فریضه حج عمل و اعتقاد خود را بر ما عرضه كنید و تایید ما را بر اعمال خود خواستار شوید .
می دانی چه بسیار كسانی آرزو دارند جای تو باشند؟ می دانی خداوند چه قدر به تو لطف كرده كه این فرصت برایت فراهم شده؟ حتما خوانده ای  خطبه غدیر را كه پیامبر صلی الله علیه وآله در قسمت دهم  در مورد حج فرموده اند: كه «حجوا البیت بكمال الدین و التفقه و لاتنصرفو ا عن المشاهد الا بتوبه و اقلاع» یعنی حج خانه خدارا به جا بیاورید در حالی كه به حقیقت این حج معرفت دارید و از مشاهد حج خارج نشوید مگر این كه حال توبه و پشیمانی از گناه داشته باشید.”فرصتی بسیار طلایی كه برای شستشوی ایمان و اندیشه و نزدیكی به خداوند در اختیار حاجی گذاشته شده است شاید به راحتی نصیب دیگران نشود جای نگرانی هم نیست چون درهمین خطبه پیامبر صلی الله علیه وآله فرموده اند:«الحجاج معانون و نفقاتهم مخلفه علیهم و الله لایصیع اجر المحسنین» یعنی خداوند هزینه های سفر حاجیان را تامین می كند و آن را به آنان برمی گرداند ”شاید این وعده خداوند به آن خاطرباشد كه حاجی فكرو ذهنش را تمام و كمال به امر دینش معطوف كند و جز خدا در فكرش نباشد".
به هر حال امید است كه سفر خوبی داشته باشی و بهره های فراوانی نصیبت شود اما این را هم بدان كه وقتی به آن سرزمین می روی با تمام این زیبایی ها  یك غم پنهان هم بر دلت می نشیند غمی كه شاید در سرزمین خود، ایران كمتر از آن رنج برده باشی. درست حدس زدی از غربت شیعه می گویم  از همهمه اعتراض آمیز وهابیان پشت دیوار بقیع یا كنار ضریح رسول صلی الله علیه و آله می گویم. برخلاف سرزمین خودت آن جا شیعه خانه نیست!
شاید با كسانی برخورد كنی كه تو را بر شیعه بودنت شماتت می كنند یا كسانی كه تورا به عقاید وهابیان دعوت می كنند. به هرحال مجالی برای شیعیان باقی نگذاشته اند و با تمام قوا سعی دارند بر غربت آنان بیفزایند.
چه بسیار شیعیانی كه به سفر حج می روند و در اثر همین تبلیغات منفی دین و اعتقاد خود را می بازند و با افكار انحرافی باز می گردند. چه بسیار شبهاتی كه در این سفر توسط دشمنان دین خدا در دل شیعیان ایجاد می شود و كسی نیست كه پاسخ گوید. و این وظیفه تو را كه حاجی خانه خدا هستی سنگین تر می كند.
اما  دست تو هم خالی نیست ! می توانی تو هم تبلیغ كنی! می توانی امیرالمؤمنین را تبلیغ كنی ! به همسفری هایت نگاه كن شاید همین آنان قربانی دام وهابیان باشند. تصمیم بگیر كه اطرافیانت را حفظ كنی و بهترین راه برای این كار تبلیغ خطبه غدیر است چرا كه پیامبر صلی الله علیه وآله در این خطبه به صورتی بسیار زیبا، مختصر، محكم وگویا  خشتهای اعتقاد شیعه را روی هم گذاشته اند و بنایی محكم ساخته اند كه تا روز قیامت هر مؤمنی به آن وارد شود در امان خواهد بود. خطبه ی غدیر را با خود ببر و به هر شیعه ای كه توانستی معرفی كن و یك نسخه به عنوان هدیه به او بده تا  همراهش باشد و مطالعه كند و به آنان نیز بگو كه چرا چنین كردی  بگو كه من هم به دستور پیامبرم عمل كردم كه فرمودند: فلیبلغ الحاضر الغائب و الوالد الولد الی یوم القیامه بایسته است هر كسی تا روز قیامت سخنان امروز مرا( خطبه ی غدیر را) به دیگران برساند. پس تو هم به دیگران بگو تا نماند شیعه ای كه نداند خطبه ی غدیر چیست...
تا نفس هست راز می گوییم
                          روز و شب چون نماز می گوییم
                                                        نسل در نسل از علی و غدیر
                                                                                   باز گفتند و باز می گوییم
                       
حجتان مقبول التماس دعا