به نام خداوند همه مِهر مِهروَرز
 
 

اعتراض و معرفى بدعت‏ گزاران جاهل

از اهدافى كه بر عهده‏‌ى رهبران دين است معرفى بدعت‏‌گزاران و تبيين روش آنان است تا مردم گمراه نشوند. اين بيان بايد طورى صاحبان بدعت را معرفى كند كه هم ترفندهاى آنان شناخته شود و هم براى آيندگان راه روشنى ارائه شده باشد.
اميرالمؤمنين و حضرت زهرا عليهماالسلام در چندين مرحله اتمام حجت -كه شرح آن خواهد آمد- به خوبى مشت بدعت‌گزار را باز كردند كه هم با قرآن ضدّيت مى‏‌نمايد و هم گفته‏‌هاى پيامبر صلى‌الله‌عليه‌وآله را زير پا مى‏‌گذارد و هم به آسانى به پيامبر صلى‌الله‌عليه‌وآله دروغ و افترا مى‌‏بندد و هم به ساده‏‌ترين مبانى قضاوت جاهل است و نمى‏‌داند از كه شاهد بخواهد و از چه كسى قَسَم طلب كند، و هم جهل مطلقى نسبت به همه‌‏ى جوانب ديگر بر مغز او حاكم است كه حتى قادر نيست باطل خود را نيك جلوه دهد!
پس از احتجاجات اميرالمؤمنين و حضرت زهرا عليهماالسلام، ابوبكر و عمر بطورى خلع سلاح شده بودند كه رسماً گفتند: «ما قادر به مخاصمه با شما نيستيم و جواب شما را نمى‌توانيم بدهيم، ولى بايد (به زور!) آن‌چه ما مى‏‌گوئيم انجام شود». وقتى اين اقرار را نمودند حقيقت تمام عيار جلوه كرد و بدعت‏‌گزار به خوبى معرفى شد و هدف حاصل گرديد.