به نام خداوند همه مِهر مِهروَرز


فدك فقط مسئله‏‌ى مالى نيست
هر انسان نكته سنجى مى‌داند كه در فدك مسئله‏‌ى غصب و اجحاف مالى اگر چه در حد بسيار بالائى بود ولى به‌ عنوان يك ضربه‏‌ى اقتصادى براى حضرت زهرا عليهاالسلام مطرح نبود، چه آن‌كه حضرت درآمد فدك را صرف فقرا مى‏ نمود، و در همان ايام كه مالك فدك بود و طى چهار سال كه درآمد كلان آن را در اختيار داشت، در خانه غذاى روزانه هم يافت نمى‏‌شد و گاهى سه روز همه‏‌ى اهل خانه روزه بودند و با آب افطار مى‏‌كردند و در همان ايام چادر فاطمه عليهاالسلام از چند جا وصله داشت.
اميرالمؤمنين عليه‌السلام در اين باره مى‏‌فرمايد: «بدانيد كه امام شما از دنيايش به دو لباس كهنه و از غذايش به دو قرص نان اكتفا كرده است... بخدا قسم از دنياى شما طلايى جمع نكرده‌ام، و از غنايم آن چيزى ذخيره نكرده‌‏ام، و براى اين لباس كهنه‌‏ام حتى لباس كهنه‌ى ديگرى ذخيره نكرده‌‏ام و از زمين آن چيزى تصرف نكرده ‏ام و از اين دنيا جز به اندازه‏ ى قوت كمى نگرفته‏‌ام و دنيا در نظر من بى‏‌ارزش‏‌تر و پست‏‌تر از آب بينى بز است.
بلى، از آن‌چه زير آسمان است فدك در دست ما بود، كه نسبت به آن هم عده‌اى بخل شان برانگيخته شد و عده‌‏اى به آن اعتنا نداشتند. خداوند خوب حاكمى است! من فدك و غير فدك را مى‌خواهم چكنم؟»