به نام خداوند همه مِهر مِهروَرز
 

اعطاى فدك به حضرت فاطمه سلام‌الله‌علیها بدستور خدا و بدست پيامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله

پس از فتح فدك، آيه‏‌ى «وَآتِ ذَا الْقُرْبى حَقَّهُ» نازل شد، يعنى «حقّ خويشان را به آنان بده». پيامبر صلى‌الله‌عليه‌وآله از جبرئيل پرسيد: منظور چه كسانى هستند و اين حق كدام است؟ جبرئيل از طرف خداوند عرضه داشت: «فدك را به فاطمه عطا كن».
پيامبر صلى‌الله‌عليه‌وآله حضرت زهرا عليهاالسلام را فراخواند و فرمود: خداوند فدك را براى پدرت فتح كرد، و چون لشكر اسلام آن‌جا را فتح نكرده‏‌اند مخصوص من است و تعلقى به مسلمانان ندارد و هر تصميمى بخواهم درباره‌ى آن مى‏‌گيرم.
دستور خداوند نيز بر عطاى آن به تو نازل شده است. از سوى ديگر مهريه مادرت خديجه سلام‌الله‌علیها بر عهده‏ ى پدرت مانده است، و پدرت در قبال مهريه مادرت و به دستور خداوند فدك را به تو عطا مى‏ كند. آن‌را براى خود و فرزندانت بردار و مالك آن باش.
حضرت زهرا عليهاالسلام عرض كرد: تا شما زنده هستيد من نمى‏‌خواهم تصرفى در آن داشته باشم. شما بر جان و مال من صاحب اختيار هستيد.
پيامبر صلى‌الله‌عليه‌وآله فرمود: ترس آن دارم كه نااهلان، تصرف نكردن تو در زمان حياتم را بهانه‏‌اى قرار دهند و بعد از من آن‌را از تو منع كنند. عرض كرد: آن‌گونه كه صلاح مى‏‌دانيد عمل كنيد.شاهد و سند ملکیّت فدک، عنوان مقاله‌ی بعدی می‌باشد.