به نام خداوند همه مِهر مِهروَرز

چگونگی غصب فدک

مسئله‌ى غصب فدك بسيار حساب شده و با برنامه‌‏ريزى از سوى غاصبين انجام شد. اگر چه اين اقدام براى آنان به قيمت گرانى تمام شد واز چند سو به آبرو و حيثيت ساختگى خود لطمه زدند، ولى اين كارى بود كه تصميم داشتند آن‌را به هر قيمتى انجام دهند. لذا هيچ سخن حقى را نمى‏‌پذيرفتند، و به عواطف و قضاوت مردم هيچ ارجى نهاده نمى‏‌شد. البته آن روزها با هر مسئله‌‏اى كه به اهل‌‏بيت عليهم‌السلام ارتباط داشت چنين برخوردى مى‏‌شد.
جالب‌تر اين‌كه در مقابل احتجاجات قاطع حضرت زهرا عليهاالسلام هر بار مطلبى جعل مى‏‌كردند كه فقط خودشان شنيده بودند و يك نفر از اصحاب پيامبر صلى‌الله‌عليه‌و‌آله حتى طرف‌داران خودشان حاضر نمى‌‏شدند به دروغ هم كه شده بنفع آنان شهادت دهند، و لذا دست به دامان يك عرب بيابانى همچون مالك بن اوس بن حدثان شدند.

آمارى از اقدامات برنامه ‏ريزى شده‌‏ى غاصبين

با توجه به اين نكته، غاصبين مراحل زير را براى غصب فدك طى كردند تا اين حكم باطل خود را تثبيت كنند:
1. براى بدست آوردن زمينه‏‌ى كار نزد اميرالمؤمنين عليه‌السلام آمدند و درباره‏‌ى آن از حضرت سؤال كردند.
2. حديثى جعل كردند تا دستاويزى براى كار خود داشته باشند.
3. عايشه و حفصه دو دختر خود را بعنوان شاهد آماده كردند.
4. در چند مرحله‌‏ى ساختگى نشان دادند كه متمايل به بازپس دادن فدك هستند ولى باز عقب ‏نشينى كردند، و رسماً سند دست نوشته‏‌ى خود را پاره كردند.
5. پس از نامه‌‏ى تهديدآميز اميرالمؤمنين عليه‌‏السلام به مشورت نشستند و تصميمات جديدى گرفتند و مردم را تهديد كردند.
6. پس از احتجاج اميرالمؤمنين عليه‏‌السلام در مسجد تصميم بر قتل آن حضرت گرفتند و تا مرحله‌‏ى اجراى آن هم پيش رفتند.
7. پس از خنثى شدن توطئه‏‌ى قتل، ابوبكر سخنان تهديدآميزى نسبت به مردم، و گفته‏‌هاى اهانت‏ آميزى نسبت به اميرالمؤمنين عليه‏‌السلام بر زبان راند، و در خاتمه با دادن سهميه از بيت‌‏المال مردم را به سوى خود جلب كرد.
8. نيرنگ ديگر آن بود كه بعنوان رضايت طلبى نزد حضرت زهرا عليهاالسلام آمدند ولى پشيمان بازگشتند.
9. آخرين نقشه‌‏ى آنان شركت در تشييع جنازه‏‌ى فاطمه عليهاالسلام و خواندن نماز بر بدن آن حضرت بود، كه با پيش‏ بينى حضرت زهرا عليهاالسلام در اخفاء دفن و قبرش نقشه بكلى خنثى شد.
اين مراحل نُه‏ گانه نشان‌گر اسرار ديگرى از غصب فدك و گوشه‏‌هايى از اين مقاصد شوم است. در اين بخش به بيان مفصل آن‌ها مى‏‌پردازيم.