به نام خداوند همه مِهر مِهروَرز


 

برخورد با شاهدان و دفاع امیرالؤمنین علیه‌‌السلام


 

جواب عمر درباره‏‌ى شاهدان


عمر گفت: «على همسر اوست، حسن و حسين هم پسران او هستند. ام ‏ايمن هم خدمت‌كار اوست. اسماء بنت عميس هم قبلاً همسر جعفر بن ابى‌‏طالب بوده و خدمت‌گزار فاطمه عليهاالسلام هم بوده و به نفع بنى‌‏هاشم شهادت خواهد داد. همه‏‌ى اين شاهدان براى منفعت خود شهادت مى‏‌دهند»!! و درباره‌‏ى ام‏‌ ايمن اضافه كرد كه «او زنى غير عرب است و با فصاحت نمى‏‌تواند شهادت بدهد»!!
 

دفاع اميرالمؤمنين علیه‌السلام از شاهدان


اميرالمؤمنين عليه‌‏السلام فرمود: فاطمه عليهاالسلام پاره‏‌ى تن پيامبر صلى‌الله‌عليه‌وآله است و هركس او را اذيت كند پيامبر صلى‌الله‌عليه‌وآله را اذيت كرده و هركس او را تكذيب كند پيامبر را تكذيب كرده است. حسن و حسين هم دو پسران پيامبر صلى‌الله‌عليه‌وآله و دو آقاى جوانان اهل بهشتند و هركس آنان را تكذيب كند پيامبر را تكذيب كرده است، چرا كه اهل بهشت راست گويند. و من آن كسى هستم كه پيامبر صلى‌الله‌عليه‌وآله فرمود: «تو از منى و من از توام، و تو در دنيا و آخرت برادر منى. هر كه تو را رد كند مرا رد كرده، و هركس تو را اطاعت كند مرا اطاعت كرده، و هركس از تو سرپيچى كند از من سرپيچى كرده است». و ام ‏ايمن كسى است كه پيامبر صلى‌الله‌عليه‌وآله براى او به بهشت شهادت داده است و براى اسماء بنت عميس و نسل او دعا كرده است.
 

اقرار عمر و قبول نكردن شاهدان


عمر گفت: شما همان‌گونه هستيد كه توصيف نموديد ولى شهادت كسى كه به نفع خود شهادت مى‌‏دهد قبول نمى‌‏شود.
 

جواب نهائى اميرالمؤمنين عليه‌‏السلام درباره‏ ى شاهدان


اميرالمؤمنين عليه‏‌السلام فرمود: اكنون كه ما آن‌طور هستيم كه خودتان مى‏‌شناسيد و منكر نيستيد و در عين حال شهادت ما بنفع خودمان پذيرفته نيست و شهادت پيامبر هم قبول نيست پس انا للَّه و انا اليه راجعون! ما وقتى براى خود ادعائى داريم از ما دليل مى‌‏خواهيد؟ آيا كسى نيست ما را يارى كند؟ شما بر حكومت خدا و پيامبر صلى‌الله‌عليه‌وآله حمله آورده‏‌ايد و بدون هيچ دليلى و حجتى آنرا از خاندان پيامبر صلى‌الله‌عليه‌وآله بخاندان ديگرى برده‏‌ايد. بزودى ظالمان خواهند دانست كه به كجا باز مى‌‏گردند.نصرت طلبى حضرت زهرا و اهل‏‌بيت علیهم‌السلام، عنوان مقاله‌ بعدی است.