به نام خداوند همه مِهر مِهروَرز
 

سخنان حضرت زهرا سلام‌الله‌عليها براى زنان عيادت كننده

اولين اثر خطابه‏‌ى حضرت زهرا عليهاالسلام آن بود كه زنان مهاجر و انصار از اين مدتى كه هيچ يادى از يادگار پيامبر صلى‌الله‌عليه‌وآله نكرده بودند به عيادت حضرت آمدند و گفتند: اى دختر پيامبر! حال‌تان چگونه است؟
حضرت فرمود: از دنيايى كه با شما باشم متنفرم و آن را رها كرده‏‌ام، و نسبت به مردان شما غضبناكم. ننگ بر كُند شدن شمشير و تزلزل فكر!!
واى بر آنان! خلافت را از كوه‌هاى بلند رسالت به كجا كشاندند؟ از ابوالحسن (على عليه‏‌السلام) چه چيزى را نمى‏‌پسنديدند؟ جز صلابت شمشيرش و بى‏ پروائى او از مرگ و شدت حمله‏‌ها و برخوردهاى عبرت‏ آموز او در جنگ، و از تبحر او در كتاب خداوند و غضب او در امر الهى.
به خدا سوگند، اگر مهارى را كه پيامبر صلى‌الله‌عليه‌وآله آن را به او (على عليه‏‌السلام) سپرده بود در دست او باقى مى‏‌گذاردند به بهترين وجهى آن‌را اداره مى‏ كرد و اگر خلافت را به او مى‏‌سپردند بركات آسمان و زمين بر آنان گشوده مى‏‌شد. به كدام سو روى آوردند؟! و بر ضد كدامين ذريه‏‌اى اقدام كردند و بر آنان چيره شدند؟! بينى‏‌شان بر خاك ماليده باد و پشيمان شوند قومى كه گمان مى‏‌كنند كار درستى انجام مى‏‌دهند.
قسم به لا يزالى خداوند، هم اكنون فتنه بار دار شده است، و پس زمان كوتاهى ثمره‌‏اش ظاهر مى‏‌گردد و از آن كاسه‏‌اى لبريز از خون تازه و سم تلخ كشنده مى‏‌دوشيد. آن‌گاه است كه آيندگان از نتيجه‏‌ى آن‌چه پيشينيان پايه گذارده‏‌اند آگاه مى‏‌شوند.
سويد بن غفله مى‏‌گويد: زنان عيادت كننده فرمايشات حضرت زهرا عليهاالسلام را براى مردان خود بازگو كردند. پيرو آن عده‌‏اى از بزرگان مهاجرين و انصار بعنوان عذرخواهى نزد حضرت آمده گفتند: اى سيدةالنساء، اگر ابوالحسن (على عليه‌السلام) اين مسئله را قبل از آن‌كه پيمانى ببنديم بما يادآور مى‏‌شد سراغ ديگرى نمى‏‌رفتيم. حضرت زهرا عليهاالسلام فرمود: از من دور شويد (بس كنيد)، كه با بهانه‏‌هاى بيهوده ‏تان عذر شما پذيرفته نيست و با كوتاهى‌هاى شما جاى هيچ سخنى باقى نمانده است!نامه‏‌ى اميرالمؤمنين عليه‌السلام به ابوبكر درباره‏‌ى غصب فدك، عنوان مقاله‌ بعدي است.