به نام خداوند همه مِهر مِهر وَرز


متن سوال:
سلام. برای تبلیغ در محل و مساجد چه چیزی پیشنهاد می فرمایید؟

متن پاسخ:
سلام دوست گرامی.
در پاسخ به سوال شما توجهتان را به مطالب زیر جلب می‌کنیم:
اولین برنامه و کار برای شروع تبلیغ باید این باشد که هدف خود را بشناسیم و بدانیم که فعالیت های ما در راستای محبت و سرسپردگی بیش‌تر نسبت به ساحت مقدس امام زمان علیه السلام است. به زبان ساده تر باید بدانیم برای چه کسی کار می‌کنیم.
برای تبلیغ غدیر لازم است که خطابه ی غدیر را خوانده باشیم و ماجرای واقعه‌ ی تاریخی اتفاق افتاده در آن روز را کاملاً بدانیم و بر آن مسلّط باشیم. از بسیاری از کلمات و جملات و مفهوم های خطابه ی غدیر می‌توان برای شروع استفاده کرد.
روش‌های مختلفی برای تبلیغ خطابه‌ ی غدیر وجود دارد، به خصوص این که کمتر از دو هفته تا سال گرد این عید بزرگ باقی مانده است.
به بهانه‌ی این فرارسیدن سال گرد این عید بزرگ می‌توان با برگزاری جشن ها و مراسم مختلف، ماجرایی  که در این سه روز اتفاق افتاده را به مهمانان یادآوری کرد و بخشی از سخنان پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در آن روز را برای آن‌ها خواند چرا که ما معتقدیم که کسانی که از اتفاق آن روز بزرگ و معرفی امیرالمؤمنین علی علیه السلام به عنوان امام و سرپرست بعد از پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم با خبر هستند مانند حاضران در آن واقعه محسوب می شوند و بنا بر این فراز از خطبه‌ی غدیر وظیفه دارند کسانی که از این واقعه بی خبرند و یا نسبت به آن اطلاعات کمی دارند و یا در شک و تردید به سر می‌برند را از آن ماجرا با خبر کنند. در این فراز از خطبه پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم می‌فرمایند:
فَلیُبَلِّغِ الحاضِرُ الغائِبَ وَ الوالِدُ الوَلَدَ اِلیَ یَومِ القِیامِهِ
پس بایسته است که پیام مرا حاضران به غائبان و فرزند داران به فرزندان تا روز قیامت برسانند.
توجه داشته باشید که امروزه بسیاری از افراد که به ظاهر شیعه هستند و در اطراف ما زندگی می‌كنند اطلاعات کمی در مورد این واقعه دارند و بسیاری نیز آن را انکار می‌کنند.
مراسم تبلیغی پیرامون غدیر به شیوه های گوناگونی می‌تواند بر گزار شود، برای مثال در مساجد می ‌توان کار های زیر را انجام داد:
1.می‌توان از چند شب قبل از غدیر با هماهنگی با متولی مسجد هر شب یک فراز از فراز های یازده گانه خطابه ی غدیر را در بین دو نماز با پخش متن خطبه ی غدیر بین همه ‌ی حاضرین خواند و بدین وسیله آن‌ ها را با متن خطابه ی غدیر آشنا کرد.
(فایل صوتی قرائت فرازهای مختلف خطابه ی غدیر روی سایت  موجود است.)
2.می ‌توان با هماهنگی با مسجد و آماده کردن یک سخنرانی 10 تا 15 دقیقه ای، در شب عید غدیر برای همه‌ ی نمازگزاران بحث کوتاهی را ارائه داد.
3.می ‌توان با هماهنگی با مسجد در شب عید غدیر جشن کوچکی برگزار کرد و مراسمی مانند سخنرانی، مسابقه و سایر برنامه های متناسب با آن شب را تدارک دیده و اجرا کرد. البته قبل از اجرای برنامه باید برنامه ای مناسب جهت دعوت مخاطبان به چنین جشنی داشت.
4.می‌ توان با نصب پوستر و فراخوان، جوانان را برای شرکت در مسابقه ای پیرامون متن خطبه ی غدیر و یا سایر کتب مرتبط با غدیر و یا مسابقه‌ ی حفظ خطبه دعوت کرد و در شب غدیر از برگزیدگان این مسابقه به وسیله ‌ی جایزه ای تقدیر کرد. شایان ذکر است سایت خطابه ی غدیر به تمام کسانی که خطابه‌ ی غدیر را حفظ کنند کمک هزینه ی سفر کربلا جایزه می‌دهد.
ما به مثال های بالا برای شروع گفت‌ وگو با شما اکتفا می‌کنیم. در صورتی که شما بفرمایید در چه قالبی از قالب های بالا قصد تبلیغ دارید می ‌توانیم شما را جزئی تر و بهتر برای رسیدن به هدفتان راهنمایی کنیم و مطالب مفید تری در اختیارتان بگذاریم.

خدانگهدار