به نام خداوند همه مِهر مِهر وَرز


متن سوال:
با سلام خدمت استادان گرامی‌ تبلیغ غدیر در خانه چه‌ کار کنیم؟ وظیفه‌ای که پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم بر دوشمان گذاشته برفرزندانمآن‌ چه‌ کار بکنیم؟ ترویج غدیر در محل کار و محله انجام دهیم. با تشکر.

متن پاسخ:
سلام و عرض ادب!
بسیار زیباست که در این روزها، در نزدیکی عید غدیر، به این فکر کنیم که برای تبلیغ غدیر و انجام وظیفه ای که پیامبرصلی الله علیه وآله وسلم بر دوش مان نهاده اند، چه می توانیم انجام دهیم؟
سوال شما را بدون مقدمه، به سه بخش تقسیم می نماییم:
- چگونه غدیر را در خانه و خانواده خود ترویج دهیم؟
- چگونه غدیر را در محل کار خویش تبلیغ نماییم؟
- چگونه وظیفه مان را در قبال فرزندان مان به دستور پیامبر خداصلی الله علیه وآله وسلم، انجام دهیم؟

برای تبلیغ غدیر در منزل ...
می توانیم در ایام نزدیک به این عید بزرگ، جشن کوچک یا بزرگی، در حد توان مان برپا نماییم. البته این سخن کلی و کلیشه ای نیست؛
می توانیم این جشن را در این سال، تنها با نیت خدمت به امیرالمؤمنین علیه السلام برگزار کنیم، یعنی در برنامه هایمان، تنها آشنایی مخاطبین با این امام علیه السلام و پیمانی را که با ایشان باید بست در نظر بگیریم.نزدیکی این روزها و در طول سال، زمانی را برای صحبت با خانواده درباره ی غدیر، مثلاً پس از صرف شام، اختصاص دهیم. می توانیم  برای این منظور کتب فراوانی وجود دارد که در صورت تمایل، به شما معرفی می نماییم.
می توانیم به مناسبت این عید میهمانی برگزار کنیم و به این بهانه یا بهانه تبریک عید، کتاب سروش آفتاب و کتاب ها یا محصولات فرهنگی و زینتی مرتبط با غدیر هدیه دهیم. البته مجدداً برای یافتن این محصولات یا کتب نیز در صورت تمایل شما می توانیم راهنمایی ارائه دهیم.
می‌توانیم ...

برای تبلیغ غدیر در محل کار و محله ...
یکی از راهکارهای مناسب، تعظیم شعائر غدیر است. یعنی آشنایی مختصر دیگران (اهل محله و همکاران) با این روز، در قالب شیرینی دادن و چراغانی کردن و ...
اما می دانید که از برترین شیوه های اثرگذاریِ تبلیغ، سخن گفتن رودررو است. لذا می توانیم تمام تلاش خود را به کار گیریم که به مناسبت این ایام با همکاران یا دیگران، صحبتی رودررو داشته باشیم. مستقیماً با آنان درباره ی غدیر سخن بگوییم و از امیرالمؤمنین علیه السلام و این‌که غدیر چه پیامی دارد و رساندن این مهم، حرف بزنیم.
البته بی شک توجه دارید که از به‌ترین راه های اثرگذاری، هدیه دادن است. بد نیست هر ساله، هدیه هایی مناسب و شکیل، در حد توانمان تهیه نماییم و به دوستان و همکاران همراه با صحبت درباره ی غدیر تقدیم کنیم.  
و برای انجام وظیفه مان نسبت به فرزندانمان..
بی گمان، بر عهده پدران و مادران است که فرزندان خود را با صاحبان غدیر ، اهل بیت پیامبر از امیرمؤمنان علیه السلام تا امام زمان علیه السلام، آشنا سازند و آن‌ها را با پیشوایشان نزدیک کنند. باید فرزندان ما از پدران و مادران خود، محبت به امام عصرعلیه السلام را ببینند و بیاموزند. باید محبت و پذیرش سرپرستی امیرالمومنین علیه السلام را ببینند و بیاموزند.
این هدف غدیر است. و وظیفه ی ما این است که پیام غدیر را، که پیامبرِ صلی الله علیه وآله وسلم  به ما فرمود، به فرزندان خود بیاموزیم.
و پیام غدیر، امیر ایمانیان علیه السلام است؛ محبت اوست؛ سرپرستی اوست؛ امام بر حقّ و جانشنین بلافصل نبی بودنِ اوست؛ ... و امام زمان علیه السلام است.
باید کودکان ما از کودکی تا سنین بالاتر، در محبت اهل بیت علیهم السلام بزرگ شوند و گوشت وخونشان با آن آمیخته شود. در جشن بزرگ شوند و در عزای سیدالشهداءعلیه السلام. باید پیشوایانشان به آن‌ها شناسانده شوند و محبت امام عصرعلیه السلام در قلب شان ظهور یابد.
این تنها نمونه ای از کارهایی است که در قبال فرزندان مان برای غدیر می توانیم انجام دهیم.
در انتها، از این‌ که دغدغه مند تبلیغ غدیر شده ایم، باید خدای را شاکر باشیم و برای خدمت به امیرمؤمنان علیه السلام و امام زمان علیه السلام تلاش کنیم.

خدانگهدار