به نام خداوند همه مِهر مِهر وَرزمتن سوال:
سلام گفته بودید که اگر راجع به چگونگی تبلیغ خطابه ی غدیر سوالی داریم از شما بپرسیم. پس ببخشید که مزاحمتون می شم. 1/ چرا باید تبلیغ کرد؟ (هدف از تبلیغ چیست؟) 2/ چرا باید خطابه ی غدیر را تبلیغ کرد؟ (چرا از میان این همه خطابه و موضوع، خطابه ی غدیر را انتخاب کردید؟) 3/ اگر من بخواهم خطابه ی غدیر را تبلیغ کنم باید چه کار بکنم؟ (روش های تبلیغ خطابه ی غدیر چیست؟) ببخشید که سوالاتم بنیادی اند. جهل بد دردی است. ممنوم.

متن پاسخ:
به نام خداوند همه مهر مهرورز
عرض سلام و احترام
البته جهل، بد دردی است؛ اما کسی جاهل است که به دنبال نایافته های بنیادین خویش نباشد! پس به خود نسبت ناروا نزنید! علاوه بر این پرسیدن سوال هیچ مزاحمتی نیست...
پرسش شما بسیار مشخص و دسته بندی شده و هر قسمت نیز مختصر و کامل توضیح داده شده بود. از نظم شما برمی آید که به دنبال پاسخی متقن و علمی هستید. بنابراین در این نوشتار قصد داریم در حد امکان خویش پاسخ پرسش شما را بدین گونه و البته مختصر ارائه دهیم. امیدواریم مفید و قابل استفاده باشد و این تلاش ما و شما مورد خشنودی امام عصر علیه السلام گردد.

نخست:
کلاً چرا باید تبلیغ دینی کرد؟ آیا خداوند به تبلیغ ما نیاز دارد تا دینش را به دیگران برساند؟
خیر. خداوند صاحب اختیار هستی را امام هر زمان قرار داده است و متکفل تبلیغ و رساندن دین و هدایت مردم نیز شخص اوست.
بنابراین در زمان ما حجه بن الحسن علیه السلام امام زمان و مسئول هدایت هستند و خداوند نیازی به تبلیغ ما ندارد. پس چرا تبلیغ کنیم؟ روشن است که تبلیغ ما از روی خواسته خداوند از ماست.
یعنی هر کدام از ما در حد توانایی خود وظیفه دارد خود را در اعتقادات دینی تقویت نماید و آنچه آموخته است را به دیگران نیز بیاموزد. روشن است این دو ، یعنی آموختن و تبلیغ باید در کنار هم باشد و لازمه تبلیغ آموختن است.
می توان تبلیغ را با معانیِ دیگری تبیین نمود. تبلیغ دینی، به بیانی همان هدایت، آموزش یا ... است. منظور این که لغت «تبلیغ» ممکن است معانی زیادی به ذهن متبادر سازد؛ اما اگر در بحث اعتقادات و امور دینی آن را با هدایت در یک راستا بگیریم، روشن می شود منظور دقیقاً چیست: یکی از راه هایی که خداوند متعال به ما لطف می کند تا واسطه هدایت دیگران شویم، تبلیغ است.
ما باید سعی نماییم تا دین و اعتقادات خود را، که حقانیت آن برای ما اثبات شده است، نشر دهیم و این هدف را داشته باشیم که دیگران به واسطه این فعالیت ما توسط خداوند هدایت گردند. قرآن و روایات نیز این موضوع را دستور داده اند:
... وَ مَنْ أَحْياها فَكَأَنَّما أَحْيَا النَّاسَ جَميعاً
... و هرکس یک نفر را زنده نماید، انگار تمامی مردمان را زنده کرده است. (مائده / 32)
لَأَنْ يَهْدِيَ اللَّهُ بِكَ‏ رَجُلًا وَاحِداً خَيْرٌ لَكَ مِمَّا طَلَعَتْ عَلَيْهِ الشَّمْس‏
اگر خداوند به واسطه تو یک نفر را هدایت کند، برای تو بهتر است از آنچه خورشید بر آن می تابد. (بحارالانوار، جلد 32، صفحه 448)
زَكَاةُ الْعِلْمِ‏ أَنْ تُعَلِّمَهُ عِبَادَ اللَّه‏
زکات علم، این است که آن را به بندگان خدا بیاموزی. (الکافی، جلد 1، صفحه 41)
بنابراین روشن می شود چرا روی تبلیغ دینی پافشاری می کنیم. تمام سخن همین یک جمله است که سعی شد توضیح داده شود:
تبلیغ دینی، یعنی خدمت گزاری به امام زمان علیه السلام که در حقیقت بندگی خدا است.

دوم:
چرا باید خطابه ی غدیر را تبلیغ نمود؟ می دانید در سخنرانی پیامبرصلی الله علیه وآله، در روز هیجدهم ماه ذی الحجه سال 10 هجری، جمله ای وجود دارد که راه را برای پاسخ ما هموار می سازد. البته به تعبیر درست، این جمله ی رسول خدا صلی الله علیه وآله کلید تبلیغ است:
فَلیُبَلِّغِ الحاضِرُ الغائِبَ و الوالِدُ الوَلَدَ إلی یَومِ القِیامَةِ
پس بایسته است حاضران به غائبان و فرزندداران به فرزندنشان، [سخن مرا] برسانند.
بنابراین دستور پیامبر خاتم صلی الله علیه وآله، بر ما که سخنان شان را شنیده ایم، واجب است که آن را نشر دهیم تا به فرموده پیامبر صلی الله علیه وآله عمل کرده باشیم. پس به این دلیل خطابه ی غدیر را برای تبلیغ انتخاب می کنیم تا امتثال فرمان ایشان باشد.
اما اگر از جنبه ای دیگر به موضوع بنگریم، می توان گفت از مهم ترین آموزه هایی که خدای متعال از ما به عنوان اعتقاد می خواهد، پذیرش سرپرستی جانشینان پیامبر صلی الله علیه وآله است. از این طریق تبلیغ امامت  بسیار پر اهمیت جلوه می کند. حال خطابه ی غدیر یکی از مهم ترین سندهای شیعه در امامت  است و می توان نتیجه گرفت یکی از جنبه های تبلیغِ سرپرستی امامان علیهم السلام، پرداختن به خطابه ی غدیر است.
علاوه بر مطالب فوق، پیامبر صلی الله علیه وآله در این سخنرانی خویش چکیده ای از عمده مباحث اعتقادی اسلام را بیان فرموده اند. چراکه خداوند متعال نیز در آیه سوم سوره مبارکه مائده، این واقعه را کامل کردن دین خوانده است. پس باز از این جهت نیز پرداختن به خطابه ی غدیر می تواند اهمیت پیدا کند و در حقیقت به عنوان بهانه و ابزاری برای تبلیغ دینی استفاده شود.

سوم:
به دلیل پرطرفدار بودن قسمت سوم پرسش شما، یعنی چگونه خطابه ی غدیر را تبلیغ کنیم؟ سایت خطابه ی غدیر تصمیم به ایجاد یک بسته آموزشی تبلیغی نموده است که در اختیار کاربران خویش قرار خواهد داد. بنابراین پاسخ کامل را از این بسته انتظار داشته باشید که تا آینده نزدیک برای شما ارسال شود. (البته اگر عضو باشگاه مبلغان غدیری باشید)
در ادامه برای این که پاسخ نیمه تمام نباشد، لازم می دانیم سرخط هایی از چگونگی تبلیغ خطابه را مرور نماییم؛ هرچند اگر نیاز شما به این قسمت از پاسخ فوری بود و این سرخط ها نیز کافی نمی نمود، لطفاً ما را باخبر سازید تا از پاسخ های گذشته برای شما این قسمت را بیشتر شرح دهیم.
سرفصل های کلی تبلیغ خطابه ی غدیر در چند جمله:
- در هر شرایطی لازم است بدانیم ما در تبلیغ نقشی نداریم و اثرگذاری و هدایت نزد حجت خداست. بنابراین به دنبال نتیجه نباشیم و به عنوان بندگی و خدمت گزاری به حضرتش به این مقوله نگاه کنیم. همچنین توسل به ایشان نیز ضروری می نماید.
- هر زمان و هر مکانی باید برای ما این سوال را ایجاد کند: آیا اکنون مناسب است تا کمی با اطرافیانم درباره تبلیغ دینی (چه تبلیغ خطابه ی غدیر چه مسائل دیگر) صحبت نمایم؟ یعنی تبلیغ را دغدغه خود نماییم.
- روی مطلبی که قرار است تبلیغ کنیم کاملاً مسلط باشیم و از منابع محکم و قابل اعتماد محتوای تبلیغ را آماده سازیم.
- سعی کنیم فنون تبلیغی و آموزش های مهارت سخن وری و... را بیاموزیم و مهم تر از آن تمرین نماییم تا بتوانیم از ابزارهای بهتری برای تبلیغ استفاده نماییم.
- از عنصر محبت نباید غافل شویم و مخاطبین مان را با محبت و ادب به سوی خود جذب کنیم.
- دیدگاه خود را در تبلیغ خطابه ی غدیر، استفاده از آن برای رسیدن به این هدف قرار دهیم: آشنا کردن بیشتر مخاطبین با حجت خدا و قرار دادن دست آنان در دست ایشان. (ناگفته نماند این بحث کارآمدترین شیوه است. اگر ما کسی را به امام زمان علیه السلام متصل کردیم، از این به بعد مسیر همواراست...)
- در جمع های دوستان، جمع های فامیلی، مناسبت ها و زمان و مکان های دیگر، با توجه به شرایط سعی کنیم به بهانه ای سرِ صحبت را درباره بحثی تبلیغی باز کنیم؛ مثلاً از جملات خطابه ی غدیر کمک بگیریم. (البته به نظر می رسد عمل به این نکته از گفتن آن سخت تر باشد! اما باید صحبت درباره اعتقادات و دین و خطابه ی غدیر و امام زمان علیه السلام را دغدغه خویش قرار دهیم و با توسل به آنان و مهارت، بحث را پیش بکشیم)
- از موقعیت های دیگر نظیر ایجاد نمایشگاه، فعالیت های چندرسانه ای (multimedia)، سخنرانی و کنفرانس، فعالیت اینترنتی، صحبت های رو در رو و ... نیز می  توان برای تبلیغ  خطابه یا تبلیغ دینی استفاده نمود. این بستگی به توانمندی ها و علایق ما دارد.
(یعنی تبلیغ تنها از صحبت رو در رو حاصل نمی شود، اما مؤثرترین راه همین است)
در انتها چنانچه مطلبی نامفهوم باقی ماند یا نیاز به بحث بیشتری داشت، خواهشمندیم در قالب سوالی برای گروه پرسش و پاسخ سایت خطابه ی غدیر بفرستید تا مجدّداً موضوع را با یکدیگر دنبال نماییم.

خدانگهدار