به نام خداوند همه مِهر مِهر وَرز

متن سوال:

با سلام. با دوستی در مورد مشکلاتم حرف می زدم.سایت شما را معرفی کرد وگفت نذری برای غدیر کن .من منظور این دوست را نمی فهمم که چه نذری کنم .
لطفا راهنمائیم کنید.

متن پاسخ:

با عرض سلام
نشر و گسترش فرهنگ خطبه ی غدیر امری بسیار لازم و پسندیده و توصیه‌ ی پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم است که فرموده‌اند:
فَلْیبَلِّغِ الْحاضِرُ الْغائِبَ وَالْوالِدُ الْوَلَدَ إِلى‏ یوْمِ الْقِیامَةِ
پس بایسته است که حاضران به غایبان و فرزندداران به فرزندان، تا برپائی قیامت، این پیام را برسانند.
می‌توان افزود خطبه‌ ی غدیر محکم ترین سند ولایت امیرالمؤمنین و فرزندان معصوم ایشان علیهم السلام است. پس شایسته است که در راستای نشر این خطبه ارزنده، هر چه از دستمان برمی‌آید انجام دهیم. از جمله اموری که می‌توان انجام داد، نذرهای مختلفی است که صورت می‌پذیرد. مثلاً می‌توان نذر جلسه ختم خطابه نمود. یعنی جلسه ای که در آن جمعی از نزدیکان را دور هم جمع نموده و در آن خطابه ی غدیر، معرفی و قرائت شود. یا حتی می‌توان نذر فردی ختم خطابه کرد. از همین دسته است نذرهای مالی در راستای گسترش این فرهنگ. امیدواریم که حضرت مهدی علیه السلام خود یاور و دستگیر شما در امر فرهنگ سازی ولایت امیرالمؤمنین و فرزندان معصوم‌شان علیهم السلام باشند.
مَعاشِرَالنّاسِ، إِنِّى أَدَعُها إِمامَةً وَ وِراثَةً (فى عَقِبى إِلى‏ یوْمِ الْقِیامَةِ)، وَقَدْ بَلَّغْتُ ما أُمِرتُ بِتَبْلیغِهِ حُجَّةً عَلى كُلِّ حاضِرٍ وَغائبٍ وَ عَلى كُلِّ أَحَدٍ مِمَّنْ شَهِدَ أَوْ لَمْ یشْهَدْ، وُلِدَ أَو لَمْ یولَدْ، فَلْیبَلِّغِ الْحاضِرُ الْغائِبَ وَالْوالِدُ الْوَلَدَ إِلى‏ یوْمِ الْقِیامَةِ.
هان مردمان! اینک جانشینی خود را به عنوان امامت و وراثت به امانت به جای می گذارم در نسل خود تا برپایی روز رستاخیز و اکنون مأموریت خود را انجام می‌دهم تا برهان بر هر شاهد و غایب باشد و نیز برهمه‌ی آنان که زاده شده یا نشده‌اند.پس بایسته است این سخن را حاضران به غایبان و فرزندداران به فرزندان تا برپایی رستاخیز ابلاغ کنند.

خدانگهدار